Na rynkach finansowych dominują przede wszystkim dwa typy analiz: techniczna jak i fundamentalna. Jedna spośród nich jest skupiona głównie na wykresach, zaś druga dotyczy zupełnie innych aspektów. W poniższym artykule przyjrzymy się nieco szerzej analizie fundamentalnej.

Czym różni się analiza fundamentalna od technicznej? 

W przeciwieństwie do analizy technicznej, która skoncentrowana jest przede wszystkim na zachowaniach dotyczących cen, trendach, jak i formacjach, które pomagają przewidywać gdzie konkretną cena może się udać, analiza fundamentalna zawiera wszelkie dane ekonomiczne i oczywiście nie tylko, aby także pomoc w ustalaniu odpowiedniej wartości rynku. Później wyszukuje rozbieżności pomiędzy aktualną rynkową ceną a fundamentalną wyceną, co stwarza nam możliwości zarobku. 

Wyobraźmy sobie na przykład, iż chcemy nabyć auto. Widzieliśmy taki, który bardzo się nam spodobał, niemniej jednak kosztuje 50 tysięcy złotych. Nie mamy jednak pojęcia, czy jest to cena uczciwa. W takim wypadku zapewne będziemy porównywać ceny w sieci, pytać specjalistów o opinię, czy na przykład porównywać ceny tego auta w różnych komisach. Na tej podstawie możemy przeanalizować, czy złożona nam oferta jest odpowiednia. 

Czynności przeprowadzane w tym przykładzie są właśnie częścią analizy fundamentalnej – uwzględniamy wszelkie istotne czynniki, które decydują o tym, czy cena jest rzeczywistym odzwierciedleniem wartości aktywów, w tym wypadku omawianego auta. 

Odmienny punkt widzenia 

  • w przeciwieństwie do technicznej analizy, która skoncentrowana jest głównie na trendach i ruchach cen, analiza fundamentalna wykorzystuje wszelkie dane celem określenia wartości fundamentalnej wybranego przez nas instrumentu,
  • chociaż analitycy używają analizy technicznej uważają, iż wszelkie potrzebne im informacje znajdą na wykresie, analiza fundamentalna dotyka większej ilości gospodarczych aspektów, w tym między innymi ekonomicznych i społecznych, jak i dochodów firm i danych makroekonomicznych.
  • analiza techniczna i fundamentalna nie muszą się wykluczać. Tak naprawdę warto będzie skorzystać z każdej spośród nich. 

Gdzie szukać wskazówek? 

Analitycy, którzy wykorzystują analizę fundamentalną korzystają z wielu różnych danych, w tym na przykład z raportów o wysokości zarobków firm, wydarzeń geopolitycznych, informacji na temat polityki centralnych banków, czynników gospodarczych, ale też innych, które są pomocne w tworzeniu analizy. Poszukują wskazówek związanych z kierunkiem rynku w niedalekiej przyszłości. Dzięki temu mogą określić, co jest opłacalne, w co można inwestować. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz tutaj. Tego rodzaju wskazówki można znaleźć nierzadko w makroekonomicznych odczytach, zatem dla fundamentalnych analityków tak istotna będzie znajomość dat publikowania wszelkich danych makro. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here