Informatyzacja firm z jednej strony bardzo usprawniła prowadzenie wielu biznesów ale w konsekwencji skomplikowała obsługę urządzeń. Możliwe jest przechowywanie dokumentacji w formie elektronicznej zamiast opasłego archiwum co gwarantuje łatwy dostęp do potrzebnych informacji. Pomimo wielu plusów urządzenia sieciowe, serwerowe i teleinformatyczne potrafią zająć naprawdę dużo miejsca. Jest to problemem zwłaszcza dla małych i średnich firm, które nie posiadają przestronnych biur i każdy metr kwadratowy ma swoje przeznaczenie.

A urządzeń sieciowych oraz teleinformatycznych może być w nawet niewielkim biurze naprawdę sporo. Przeciętnie każda mała i średnia firma zaopatruje się w:

  • switche,
  • routery i access pointy,
  • modemy,
  • centralę telefoniczną,
  • okablowanie LAN,
  • serwery,
  • rejestrator obrazu do monitoringu,
  • wzmacniacz do nagłośnienia radiowęzłowego 100V,
  • zasilacz awaryjny UPS.

Na szczęście istnieją sposoby na uporządkowanie serwerów oraz innych urządzeń w taki sposób, aby nie zajmowały dużej ilości przestrzeni biurowej przy zapewnieniu odpowiednich warunków pracy.

Jak uporządkować serwer i urządzenia gdy mamy mało miejsca?

Szafy serwerowe typu RACK 19” oraz 10” to podstawowy element każdej serwerowni. Nie trzeba przekonywać nikogo jak ważny jest obecnie dobry serwer dla funkcjonowania firmy. Oprócz odpowiedniej funkcjonalności serwer powinien być również dobrze zabezpieczony i nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca. Po to właśnie powstały szafy serwerowe typu RACK. Pozwalają one umieścić całą serwerownię i urządzenia w niej pracujące na ścianie lub w rogu, tak aby nie przeszkadzały w pracy w biurze lub firmie. Szafy Rack dostępne są w dwóch uniwersalnie przyjętych wymiarach na szerokość – kompaktowy 10 cali (10”) i bardziej popularny 19 cali (19”) – dobierany w zależności od potrzeb i dostępnego miejsca.

Stojaki i uchwyty RACK – czyli jak oszczędzać przestrzeń biurową?

Uchwyty naścienne RACK umożliwiają umieszczenie wspomnianych wcześniej szaf 10 i 19 calowych na ścianie. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla małych firm, które nie chcą, aby serwerownia zajmowała cenną przestrzeń biurową. Jakość wykonania tych uchwytów zapewnia pełną gwarancję bezpieczeństwa urządzeń zawartych w szafie. Warto również podkreślić bardzo ładną estetykę wykonania tych uchwytów.

uchwyt ścienny

Uchwyt naścienny RACK 19” 4U – doskonałe rozwiązanie gdy jest mało miejsca na urządzenia sieciowe

Stojaki typu RACK 19” to kolejne bardzo dobre rozwiązanie zmierzające do oszczędności miejsca. Służą one jednak do uporządkowania nie tylko urządzeń serwerowych, ale także central telefonicznych, urządzeń systemów monitoringu wizyjnego (rejestratory obrazu), wzmacniaczy audio nagłośnienia radiowęzłowego, switchy i routerów oraz wzmacniaczy awaryjnych UPS.

Wąskie szafy serwerowe Rack 10” 10-cali – idealne zabezpieczenie serwerowni i urządzeń elektrycznych

Jak już zostało wspomniane szafy Rack dostępne są również w wymierzę 10 cali na szerokość. Tak samo jak ich bardziej popularne 19 calowe odpowiedniki, wykonane są one z najwyższej jakości materiałów zapewniających bezpieczeństwo urządzeń oraz łatwy do nich dostęp w przypadku awarii.

Wiszące szafy serwerowe – oszczędność miejsca i bezpieczeństwo

To idealne rozwiązanie w każdej w formie, w której zbędne jest posiadanie dużej szafy teleinformatycznej. Wyposażone są one w przednią, przeszkloną ścianę oraz boczne drzwiczki, tak aby dostęp do urządzeń zawartych w szafie, nie sprawiał żadnego problemu.

Jak zaplanować pomieszczenie serwerowe gdy mamy dużo miejsca i wiele urządzeń?

Stojąca szafa teleinformatyczna to najbardziej pojemna opcja – wszystkie urządzenia są w jednym miejscu. Pomimo, że szafy stojące zajmują o wiele więcej miejsca niż ich wiszące odpowiedniki, to są one idealnym rozwiązaniem dla średnich firm. Ze względu na większą wysokość szaf możliwe jest umieszczenie w nich dużej ilości urządzeń elektronicznych. Dzięki zdejmowanym ściankom bocznym dostęp do serwerowni jest bardzo łatwy, natomiast solidność materiałów zapewnia trwałość na lata. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku zakładania nowoczesnej serwerowni, która ma obsługiwać większą ilość pomieszczeń biurowych.

Dobrze zaplanowana i zrealizowana serwerownia to duża wygoda i łatwe zarządzanie obecnymi urządzeniami ale również tymi, które pojawią się w firmie wraz z jej rozwojem i wzrostem potrzeb. Warto przemyśleć te aspekty aby zyskać lepszą organizację przestrzeni oraz sprawność w stałej rozbudowie urządzeń teleinformatycznych w siedzibie przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here