Każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości i rodzaju prowadzonej działalności, musi kiedyś wystawić swoją pierwszą fakturę za sprzedane usługi lub towary. Wiąże się to z koniecznością znajomości zasad, według których taki dokument powinno się sporządzić oraz pewną dozą dokładności i skrupulatności, ponieważ na jego wystawienie mamy określone terminy.

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie podejmować się tego zadania, często zleca je profesjonalnemu biuru rachunkowemu lub księgowemu na etacie, pozbywając się niejako problemu, ale i pieniędzy, jakie musi zapłacić za tę usługę.

Osoby prowadzące niewielkie działalności, często jednoosobowe i przynoszące niewielki zysk, sięgają w takich sytuacjach po program do wystawiania faktur online. Koszt jest dużo niższy od kosztu wynajmowania czy zatrudniania pracownika do rozliczeń, a niekiedy program bywa nawet całkowicie darmowy. Wersje bezpłatne w zupełności wystarczą przedsiębiorcy z małym biznesem, który wystawia małą ilość nieskomplikowanych faktur. W przypadku nieco szerzej zakrojonej działalności, przyda się raczej wersja płatna, niosąca ze sobą dużo więcej możliwości.

Zaletą programu do wystawiania faktu online niewątpliwie jest to, że każdy dokument możemy wypełnić w domu, o dowolnej porze i najbardziej dogodnym dla nas momencie. Faktury zapisujemy w jednym miejscu, mamy możliwość ich edycji, wykorzystania już istniejących czy wcześniej używanych szablonów, dzięki czemu nie ma konieczności wypisywania danych za każdym razem od nowa. To spore ułatwienie dla ludzi zabieganych i mających problemy z dłuższym skupieniem uwagi na liczbach. W każdej chwili mamy dostęp do wystawionych w przeszłości dokumentów, możemy je przeglądać, weryfikować i drukować w przypadku kontroli lub wystąpienia innej konieczności. To zatem świetny sposób na prowadzenie ewidencji.

Program najczęściej umożliwia nam również wysyłkę faktury mailem, przez co kontrahent otrzymuje ją błyskawicznie, a my korzystamy tylko z jednego narzędzia i kilku kliknięć myszką. Wystawimy w ten sposób fakturę VAT i bez VAT, przy czym otrzymamy wskazówki dotyczące odpowiedniego naliczenia stawki w stosunku do konkretnego produktu czy usługi.

Jeśli prowadzimy działalność międzynarodową, zdarza się, że faktura powinna być wystawiona w języku obcym. Niektóre dostępne na rynku programy umożliwiają nam i taką funkcjonalność. Błyskawicznie przetłumaczymy fakturę na język angielski, niemiecki czy japoński, uwzględniając odpowiednią walutę odbytej transakcji.

Wspominając o małych firmach, nie sposób pominąć biznesowych gigantów. Również pracownicy księgowości w wielkich korporacjach, stosują unikalne programy do rozliczeń i wystawiania dokumentów, w tym oczywiście wszelkich faktur. Pokazuje to tylko jak wielkim powodzeniem cieszą się takie rozwiązania, i jak skutecznym potrafią być usprawnieniem dla funkcjonowania każdej firmy. Dobrze więc przyjrzeć się bliżej dostępnym opcjom, niezależnie od tego czy jesteśmy niewielkim start-upem, wieloletnim biznesem rodzinnym czy korporacją.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here