Robotyzacja i automatyzacja przemysłu to procesy, które rozpoczęły się już jakiś czas temu, ale mimo to wciąż nabierają na znaczeniu. Z kolei jednym z głównych zastosowań robotów przemysłowych jest dziś niewątpliwie proces spawania, a zrobotyzowane stanowiska spawalnicze stają się powszechnym elementem krajobrazu współczesnych hal zakładowych.

Zalety robotyzacji

Na korzyść automatycznych stanowisk zrobotyzowanych przemawia kilka podstawowych zalet, które pojawiają się zawsze w kontekście dyskusji nad szerokim wprowadzeniem robotów do procesu produkcji. Przede wszystkim wskazuje się, że pomimo konieczności inwestycji pewnego kapitału, na przykład w zrobotyzowane stanowiska spawalnicze, odpowiednie ich wdrożenie po prostu się opłaca.

Nowoczesne zautomatyzowane systemy są dziś w stanie w bardzo wydajny sposób wykonywać nawet najbardziej złożone procesy, czego efektem jest wyraźny wzrost niezawodności i wydajności, a także powtarzalność na poziomie niemożliwym do osiągnięcia drogą manualną. Często podkreśla się też możliwość wykorzystania robotów w sytuacjach, w których warunki pracy mogą być zbyt uciążliwe dla człowieka.

Olbrzymi wzrost rynku robotów

Najlepszym dowodem na to, że robotyzacja przemysłu jest zjawiskiem niezwykle aktualnym i opłacalnym, zwłaszcza dla dużych firm produkcyjnych, jest fakt, że rynek robotów przemysłowych wciąż rośnie i to w bardzo szybkim tempie. Obecnie można szacować, że na świecie pracuje z pewnością znacznie ponad dwa miliony mechanicznych „pracowników”.

Nic więc dziwnego, że obecnie nikogo już chyba nie dziwi obecność tego rodzaju wyposażenia hali przemysłowej, a elementy najbardziej popularne, takie jak właśnie zrobotyzowane stanowiska spawalnicze, stanowią jej integralną część. W końcu w ten prosty sposób można zapewnić produkowanym elementom zgodność ze wszelkimi normami jakościowymi, przy jednoczesnym zachowaniu norm bhp.

Pracownik wciąż niezbędny

Dlatego też warto spojrzeć na proces robotyzacji raczej jak na zjawisko związane z poprawą warunków pracy człowieka, niż jak groźny ruch związany z eliminacją bardzo wielu miejsc pracy. Chociaż oczywiście należy pamiętać, że automatyzacja i robotyzacja zmienia nieco profil pracowników na jakich jest i będzie największe zapotrzebowanie.

W końcu zakłady pracy korzystające chociażby ze zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych wciąż potrzebują szerokiej gamy wykwalifikowanych pracowników, których wiedza i kompetencje dopiero pozwolą na wydajne i skuteczne wykorzystanie nawet najnowocześniejszego parku maszynowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here