Transport żywności jest sporym wyzwaniem, ponieważ bezpośrednio przekłada się na jakość towaru, który trafi do konsumenta. Dla firm transportowych bardzo ważny jest czas, w którym żywność ma trafić do celu oraz warunki przewożenia produktów. Jak transportować i przechowywać owoce?

Z jakich tworzyw powinny być wykonane pojemniki transportowe na owoce?

Jedną z podstawowych kwestii, których należy dopilnować, jest wybór właściwych pojemników przeznaczonych do transportu owoców i warzyw. Specjalne skrzynki pozwalają na przewożenie żywności w warunkach, które zapewnią ich świeżość, zapobiegną procesom gnilnym. Do dostawy warzyw i owoców najlepsze są pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego, które dopuszczono do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Jest to materiał lekki, odporny na odkształcenia, nie poddaje się wahaniom temperatur. Musi zapewniać najwyższe standardy czystości, ponieważ ma bezpośredni kontakt z owocami. Przy wyborze pojemników należy zwrócić uwagę czy można je bez problemu umyć. Pojemniki transportowe na owoce łatwe w czyszczeniu produkuje Bekuplast.com, zapewniają one higienę przechowywania żywności. Dobrze jeśli skrzynki są kompatybilne ze sobą i odporne na obciążenia. Do transportu owoców i warzyw stosuje się pojemniki perforowane co zapewnia właściwą cyrkulację powietrza.

Na co należy zwrócić uwagę podczas transportu owoców i warzyw?

Procedury dotyczące przewożenia warzyw i owoców są obwarowane licznymi przepisami prawnymi. Podmiotem odpowiedzialnym za warunki transportu jest przewoźnik. Może zostać obarczony odpowiedzialnością za zaniedbania i zaniechania, nawet kiedy towar został już sprzedany. Trzeba pamiętać, że zatrudniony personel musi zostać przeszkolony w kwestii zasad przestrzegania higieny, osoby mające kontakt z żywnością powinny też spełniać wymagania zdrowotne.

Proces przewożenia warzyw i owoców musi odbywać się w przystosowanych do tego pojazdach, które muszą być czyste i właściwie zabezpieczać produkty przed wpływem czynników atmosferycznych oraz przed zanieczyszczeniami. Przestrzeń ładunkowa musi być szczelna, a jej podłoga musi być wykonana z tworzywa antypoślizgowego, wodoodpornego. Ważne, aby komora, w której przewożone są warzywa i owoce nie miała połączenia z kabiną kierowcy. Warunki techniczne pojazdów muszą umożliwiać zachowanie właściwej temperatury.

Jakie są zalecane temperatury podczas transportu owoców?

Jednym z podstawowych aspektów właściwego przechowywania żywności jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Przechowując warzywa i owoce należy spowolnić ich procesy dojrzewania oraz starzenia. W tym celu należy je umieścić w temperaturze, która jest zbliżona do zera stopni, nie może być jednak zbyt niska, ponieważ doprowadzi do częściowego przemarzania produktu.

Nie bez znaczenia jest również wilgotność powietrza oraz ilość, wydzielanego przez produkty, etylenu. Dlatego ważne, aby nie przechowywać niektórych gatunków owoców ze sobą, ponieważ np. awokado i banan wydzielają duże ilości etylenu co przyspiesza proces dojrzewania innych owoców. Zapewniając owocom właściwe warunki możemy wydłużyć ich świeżości nawet do kilkudziesięciu dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here