Prowadzenie własnej firmy to zawsze wyzwanie i mnóstwo zadań, które trzeba wykonać. Jedną z nich jest wystawianie i przyjmowanie faktur, związanych z działalnością firmy, a także inne zadania związane z księgowością. Często osoby, które nie czują się najlepiej w tym temacie, pozostawiają je dla profesjonalnej księgowej. Nie musi jednak tak być – jeśli chciałbyś sam się tym zająć i poznać nowe zagadnienia, prowadzenie własnej księgowości wcale nie musi być trudne.

Jakimi zasadami się kierować, wystawiając faktury?

Fakturowanie to twoja codzienność? Jeśli tak, na pewno wolałbyś robić to samodzielnie, niż zdawać się na księgową. Dzięki temu miałbyś lepszy wgląd w każdą fakturę, a jednocześnie mógłbyś zmniejszyć koszty prowadzenia firmy, gdyby udało ci się tym zająć samodzielnie. Co jednak powinieneś wiedzieć na samym początku?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wystawianie faktur to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który jest czynnym podatnikiem VAT. Jeśli jesteś zwolniony z fakturowania VAT, możesz, ale nie musisz jej wystawiać.

Kolejna zasada, o której musisz pamiętać, to obowiązujące aktualnie prawa. Zawsze musisz ich przestrzegać. Jednym z nich jest obowiązek wystawienia faktury za towar lub usługę do piętnastego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa lub świadczenie usługi.

Rodzaje faktur i dane

Na początek warto także poznać rodzaje faktur, które mogą zostać wystawione. Najczęściej najpewniej będziesz korzystał z faktur pro-forma, faktur końcowych, a także korygujących lub uproszczonych. Nie zapomnij także o odpowiednim wypełnieniu każdej, czyli umieszczeniu tam niezbędnych danych, stanowiących podstawę rozliczenia.

Program do fakturowania

W dzisiejszych czasach nikt nie decyduje się na ręczne wypełnianie faktur, zwłaszcza jeśli ma ich dużo każdego dnia lub tygodnia. Proste fakturowanie możliwe jest jednak dzięki specjalnym programom, proponowanym przez firmę Rafsoftnet. W proponowanym przez producenta programie każda faktura jest bardzo intuicyjna.

Umożliwia on podjęcie decyzji o jej typie, a następnie wypełnienie czytelnych pól z danymi kontrahenta i towaru lub usługi. W zależności od tego, czy jest to pierwsza faktura dla danego klienta, czy kolejna, jego dane można wpisać ręcznie lub wybrać automatycznie. W efekcie powstaje więc czytelna, prawidłowa i co najważniejsze – szybko utworzona – faktura, która nie wymaga przy tym zatrudniania księgowej.

Programy magazynowe

Jeśli jesteś sprzedawcą, bez wątpienia chciałbyś oprócz wystawiania faktur zająć się także innymi zadaniami, związanymi z prowadzeniem sklepu. Najprościej będzie ci, jeśli wykorzystasz program do fakturowania kompatybilny z obsługą magazynu. Dzięki niemu będziesz mógł łatwo stworzyć między innymi cenniki czy zająć się kilkoma magazynami jednocześnie. To ułatwienie sprawi, że już nigdy nie będziesz zastanawiał się, jak masz “ogarnąć” wszystkie ważne zadania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here