Znamy doskonale to uczucie, kiedy siedząc w pracy, nagle opadamy z sił, a oczy same nam się zamykają. Staramy się wtedy ratować szybką, mocna kawą, jednak efekty odczuwalne są zaledwie przez krótki czas. Gdy do końca pracy zostało jeszcze kilka godzin, a my jesteśmy kompletnie bez energii, trzeba zadziałać w inny skuteczny sposób, który da nam chęci do działania na resztę dnia.

Gdy nadchodzi senność

Początkowo możemy nie odczuwać żadnych zmian w naszym samopoczuciu i aktywnie uczestniczymy w życiu codziennym. Jednak gdy dopada nas zmęczenie, powoli zaczynamy walkę z sennością, z początku dajemy radę, lecz po pewnym czasie nasz organizm odmawia posłuszeństwa.

O wiele bardziej odczujemy to na przykład w pracy, gdzie siedzimy przy biurku i wykonujemy określone zadania, niż na przykład podczas zakupów czy uprawiania sportu, podczas których jesteśmy ciągle w ruchu. Musimy jednak upewnić się, że nadmierna senność i zmęczenie nie są wynikiem choroby, pamiętajmy też, że każdy z nas posiada inny organizm, który odmiennie reaguje na różne bodźce.

Muzykoterapia

Każdy ma swój ulubiony rodzaj muzyki, który dodaje mu mnóstwo energii i wprawia w świetny nastrój. Jeśli więc odczuwamy spadek formy, załóżmy słuchawki na uszy i puśćmy kilka ulubionych piosenek, a od razu odechce nam się spać i zaczniemy działać.

Muzyka sprawia, że stajemy się bardziej pobudzeni, a także łatwo nam skoncentrować się na naszych zadaniach. Oczywiście odpowiednio ją dobierzmy, jeśli włączymy muzykę klasyczną lub spokojne, delikatne utwory wcale nie odechce nam się spać, a wręcz przeciwnie – jeszcze bardziej odczujemy zmęczenie.

Ruch to zdrowie

Jeśli chcemy uniknąć uczucia zmęczenia w pracy, dobrym sposobem jest regularna aktywność fizyczna. Wieczorne bieganie, popołudniowe zajęcia na siłowni, czy poranna rozgrzewka skutecznie odpędzą sen i dadzą nam mnóstwo energii na cały dzień.

Dobrze również wiedzieć kilka ważnych kwestii:

  • Brak ruchu także wpływa na nasze przemęczenie, niestety niekorzystnie – im mniej się ruszamy, tym bardziej leniwi się stajemy, a co za tym idzie – bardziej zmęczeni. Warto więc zadbać o to, by chociaż 3 razy w tygodniu poświęcić około godzinę na sport: mogą być to zajęcia grupowe, bieganie, gry zespołowe czy też wykonanie treningu online, a od razu zapomnimy, czym jest uczucie zmęczenia podczas pracy.
  • Ćwiczenia fizyczne usprawniają nasz układ oddechowy, układ krążenia, dzięki czemu lepiej oddychamy, a nasz organizm jest lepiej dotleniony, na skutek czego nie odczuwamy zmęczenia.
  • Jeśli więc dopada nas zmęczenie, wystarczy wykonać nawet kilka prostych ćwiczeń w pracy i od razu poczujemy przypływ energii oraz endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Woda zdrowia doda

Będąc w pracy, nie zapominajmy o regularnym piciu wody przez cały dzień – dobrze nawodniony organizm jest podstawą naszego dobrego samopoczucia i nie ma szans, abyśmy odczuli jakiekolwiek zmęczenie.

Jeśli czujemy senność warto udać się do łazienki i przemyć twarz zimną wodą – taka czynność podziała na nas bardzo pobudzająco i od razu poczujemy energię i chęci do działania.

Zdrowa dieta

Wiele osób w takich sytuacjach sięga po najprostsze rozwiązania, czyli słodycze lub napoje energetyczne, nie mówiąc już o wspomnianej kawie. Te produkty dodadzą nam energii, lecz wraz z nią dużą ilość cukru, a skutki odczuwalne będą przez krótki czas. Nie warto więc niszczyć sobie zdrowia w ten sposób, jeśli chcemy zjeść lub wypić coś, co nas pobudzi, postawmy na naturalne zamienniki.

Warto mieć pod ręką owoce, które również dostarczą nam niewielkie ilości cukru, ale również wiele witamin i minerałów, dzięki czemu nasz organizm uzupełni mikroelementy i poczujemy naturalną energię, która zostanie z nami na dobrym kilka godzin. Możemy też sięgnąć po czerwoną lub zieloną herbatę, które mają nie tylko działanie oczyszczające, ale również potrafią dodać nam sił i chęci do działania.

Inne sposoby

Kolejnym dobrym pomysłem jest przewietrzenie pomieszczenia, w którym pracujemy. Często senność dopada nas w momencie, gdy w pokoju robi się ciepłe i ciężkie powietrze, a nam samym jest bardzo duszno. Otwórzmy więc szeroko okno, aby powietrze z pokoju całkowicie się odświeżyło. Jeśli jest ciepło na zewnątrz, zostawmy okno otwarte przez cały czas, dostarczając sobie przez cały dzień tlenu.

Innym czynnikiem, który powoduje nasze zmęczenie podczas pracy, jest monitor – większość z nas zmuszona jest do 8-godzinnej pracy przed monitorem, a nie wiemy, w jaki sposób powinniśmy skorygować jego ustawienia, by nasze oczy jak najmniej się męczyły. Często mamy do czynienia ze zbyt jasnym obrazem, który za bardzo kontrastuje z otoczeniem, w efekcie czego bola nas oczy i stajemy się senni. Dowiedzmy się zatem jak prawidłowo dostosować jego ustawienia, a ponadto co jakiś czas przejdźmy się, popatrzmy przez okno, by skupić wzrok na czymś innym.

Wykonujmy regularnie podstawowe badania we krwi, które pomogą ustalić, czy w naszym organizmie nie dzieje się coś niepokojącego. Warto również kontrolować poziom hormonów, który również może mieć duży wpływ na codzienną senność oraz zmęczenie.

Czasem aby wspomóc nasz organizm warto się zdecydować na leki na zmęczenie bez recepty.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułNowe technologie i nauka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here