Czy wiesz, że nawet 90% amerykańskich firm organizuje swoich pracownikom specjalne szkolenia integracyjne? Ich celem jest nie tylko dostarczanie personelowi nowej wiedzy czy pogłębianie ich kompetencji. Zarządzający doskonale wiedzą, że tylko dobre relacje w zespołach, mogą przynieść pożądany efekt. Czy trend ten, który wydaje się dzisiaj koniecznością, jeśli firmie zależy na odpowiedniej motywacji i zaangażowaniu zatrudnionych, wdrażany jest także w strukturach polskich przedsiębiorstw?

Integracja w polskich firmach

Okazuje się, że tak. Chociaż szkolenia integracyjne nie są u nas jeszcze tak powszechne, to przynajmniej kilka razy w roku organizuje je już połowa przedsiębiorstw. W końcu kadra zarządzająca dostrzegła, jak ważne jest inwestowanie w personel. To przecież od zatrudnionych zależy finalny efekt pracy, co przekłada się na zyski prowadzonej działalności.

Jakie są pomysły na integrację pracowników? Trzeba przyznać, że takie wydarzenia organizowane są z coraz większym rozmachem i bardzo często pozytywnie zaskakują. Można stawiać na typowe spotkania firmowe w restauracjach, kinie, teatrze albo też organizować bankiety czy mniej formalne imprezy. Ogromną popularnością cieszą się wydarzenia, które łączą typowe szkolenia z zabawą. Nierzadko są to kilkudniowe wyjazdy, podczas których pracownicy zdobywają nowe umiejętności, uczą się współpracy w grupie i lepiej poznają, ale mają również okazję zwiedzać nieodkryte jeszcze zakątki czy też próbować swoich sił w różnego rodzaju rozrywkach. Żeglowanie, wycieczka górska, gra terenowa, jazda quadami, to tylko niektóre propozycje, jakie dla zatrudnionych mają managerowie działów.

Co o szkoleniach mówią pracownicy?

Co ciekawe, do firm, które stawiają na rozwój pracowników, wysyłanych jest kilka razy więcej CV aniżeli do tych, którego takiego planu nie realizują. Okazuje się, że szkolenia twarde oraz te integracyjne są doskonałą inwestycją, którą docenia personel. Poczucie, że ktoś dba o ich rozwój, daje szansę na nowe doświadczenia, jest bardzo ważna. Motywuje, angażuje, pracownik, w którego zainwestowano, jest też o wiele bardziej lojalny.

Prognozy na przyszłość

Już dawna firmy odeszły od autorytarnego stylu zarządzania na rzecz kierowania zespołem, gdzie liczą się potrzeby i zdanie każdego pracownika i to bez względu na zajmowane przez niego stanowisko. Wydaje się tylko kwestią czasu, by zalety spotkań integracyjnych dostrzegły wszystkie firmy, nawet te niewielkie i właśnie w ten sposób starały się wzmacniać pozytywne relacje w zespole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here