Portfel elektroniczny działa bardzo podobnie jak zwykły portfel – jest po prostu jego cyfrowym zamiennikiem. Możemy więc dowolnie ,,wkładać” i ,,wyciągać” pieniądze, a raczej: wpłacać je i wypłacać, a także dokonywać dowolnych transakcji wpłaconą gotówką lub kartą. Na jakiej zasadzie to działa?
E-portfel – co to właściwie jest?
Portfel elektroniczny, nazywany też elektroniczną portmonetką czy właśnie – e-portfelem, w zamyśle ma zastąpić prawdziwy portfel, przyśpieszyć dokonywanie transakcji i po prostu nam ulżyć. Nie musimy bowiem nosić torebki, plecaka czy przejmować się zawartością kieszeni: wystarczy, że mamy telefon z dostępem do Internetu.
Do portfela elektronicznego wystarczy wpłacić dowolną sumę, np. za pomocą przelewu bankowego. Potem można dowolnie przenosić ją pomiędzy innymi portfelami lub płacić nią w sklepach. Co ciekawe, w niektórych portfelach możemy równocześnie trzymać pieniądze w różnych walutach.
Portfel to nie tylko gotówka! Możemy przypisać do niego także karty płatnicze i płacić nimi w dowolnym momencie, jedynie za pośrednictwem telefonu. Oznacza to, że usługi Google Pay i Apple Pay także zaliczają się do portfeli elektronicznych, bo korzystamy dzięki nim z kart płatniczych.
Jak zapłacić e-portfelem?
W przypadku zwykłych sklepów, najwygodniej zapłacić kartą przypisaną do portfela elektronicznego. Wymagany jest tutaj moduł NFC, który przesyła dane pomiędzy telefonem a terminalem płatniczym – większość nowszych telefonów jest już w niego wyposażona. Taka płatność działa na zasadzie karty zbliżeniowej: wystarczy przyłożyć telefon do terminala.
W przypadku zakupów internetowych, można wybrać opcję zapłacenia portfelem elektronicznym u operatora płatności przelewy24.pl. To proste: kiedy sklep internetowy przekieruje Cię na stronę wyboru płatności, wystarczy, że wybierzesz swój portfel.
Portfele elektroniczne są nowoczesne i wygodne – sprzyjają idei, w myśl której nosimy przy sobie coraz mniej i możemy załatwić wszystko za pośrednictwem własnego smartfona!