Czy Ty także zadajesz sobie pytanie jak długo musisz jeszcze pracować? Ile lat pracy do emerytury? Prawdopodobnie należysz do 95% pracującego społeczeństwa, więc takie rozmyślania nachodzą Cię dość często.
Odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od branży, w której pracujesz. Pisząc branża, mam na myśli to czy pracujesz w w prywatnej firmie, policji czy może wojsku. Pozwól, że przejdę z Tobą po kolei po wszystkich przypadkach.
Jeśli pracujesz w prywatnej firmie, mam dla Ciebie złą wiadomość. Będziesz pracował do późnej starości. Mężczyźni muszą pracować do sześćdziesiątego piątego roku życia, kobiety zaś do sześćdziesiątego. A było już gorzej! Ostatni rząd obniżył ten pułap. Czy słusznie? Długo by o tym debatować.
Są grupy społeczne, które mogą przejść na emeryturę wcześniej. Nurkowie, górnicy, rybacy albo ratownicy medyczni mogą należą do uprzywilejowanych. Należy spełnić kilka warunków. Mężczyźni muszą ukończyć sześćdziesiąt lat, kobiety zaś pięćdziesiąt pięć. Okres składkowy i nieskładkowy dla mężczyzn musi wynosić dwadzieścia pięć lat, dla kobiet dwadzieścia. Z tego przynajmniej piętnaście lat trzeba było pracować w ciężkich warunkach.
Zupełnie inną grupą są wojskowi. Według starych zasad z 2013 roku mogli przechodzić na emeryturę już po 15 latach służby. Oczywiście wypłacane świadczenie było stosunkowo niskie. Wynosiło ono 40% ostatniej pensji wojskowego. Zatrudnieni po 2013 roku żołnierze mogą odejść po przepracowaniu 25 lat w wojsku i po osiągnięciu wieku 55 lat. Ich emerytura będzie wynosiła wówczas ok 60% wynagrodzenia. Za każdy rok służby w szczególnych warunkach wojskowemu przysługuje kolejne 2 procent podstawy wymiaru. Uprawnieni są np. saperzy pełniący służbę w czasie wojny, na froncie lub w strefie działań wojennych, a także np. nurkowie.
W policji obowiązują jeszcze inne zasady. Według nowego porozumienia z rządem policjanci mogą odejść na emeryturę po dwudziestu pięciu latach służby, po osiągnięciu 55 lat.
Więc jeśli zastanawiasz się ile lat pracy do emerytury, a jesteś na początku swojej ścieżki kariery, zastanów się dobrze. Należy rozważyć wiele aspektów, np. to ile pieniędzy będziesz miesięcznie otrzymywał po odejściu na emeryturę. Nie trzeba chyba dodawać, że im więcej zarabiasz i dłużej pracujesz, tym lepiej. Może chcesz zostać emerytem już w wieku 55 lat, wtedy Twój wybór jest zawężony.
Jak sobie pomóc, by osiągać większe przychody na emeryturze? Oszczędzać i inwestować, nie ma innej drogi. Przez całe zawodowe życie trzeba odkładać część swojego wynagrodzenia i albo kumulować te środki albo je inwestować. Najlepiej i to i to. Ważne jest ile lat pracy do emerytury zostało, w momencie w którym zaczynasz inwestować.
Jeśli jesteś na początku kariery, możesz pozwolić sobie na agresywny scenariusz. Dużą część środków można przeznaczyć na akcje spółek, może nawet na inwestowanie w start upy. Im starszy jesteś tym mniej środków pieniężnych należy przeznaczać na ryzykowne instrumenty. Warto się wtedy rozglądać za obligacjami, korporacyjnymi lub państwowymi. Te pierwsze charakteryzują się większym ryzykiem od tych drugich, nie są natomiast tak ryzykowne jak akcje. Jeśli jesteś już blisko emerytury, przenieś swoje oszczędności na konta oszczędnościowe lub lokaty, pełne bezpieczeństwo jest tutaj wskazane.
Inną metodą lokowania środków jest inwestowanie w nieruchomości. Będąc jeszcze w kwiecie wieku należałoby zakupić kilka nieruchomości, poprzez całe swoje życie zawodowe. Część z nich można kredytować. Wówczas takie nieruchomości wynajmujemy i przychód z nich spłaca nam kredyt. Po kilkudziesięciu latach, gdy zbliżamy się do emerytury mamy dochód w wynajmu, a po kredytach zostaje już tylko wspomnienie.
Jedno jest pewne, jeśli sami nie zadbacie o swoją emeryturę, to pewnego dnia możecie się ocknąć z przysłowiową ręką w nocniku. Życie od pierwszego do pierwszego nikomu nie przyniesie szczęścia. Wybór między jedzeniem a lekami także powinien nas przerażać. Jednym słowem, umiesz liczyć, licz na siebie. Ewentualnie swoje dzieci, choć z tym również bywa ciężko.