Zakup akcji to z roku na rok coraz popularniejsza forma lokowania kapitału. Każdy posiadacz akcji staje się współwłaścicielem danego przedsiębiorstwa, a w przypadku, gdy sytuacja finansowa spółki jest dobra, ma również szansę na otrzymanie tzw. dywidendy, czyli specjalnej gratyfikacji finansowej dla akcjonariuszy. Każdy, kto zastanawia się nad ulokowaniem swoich funduszy w akcje, powinien jednak pamiętać o szeregu istotnych kwestii. Ryzyko związane z kupnem akcji jest dość spore, dlatego odpowiednie przygotowanie jest niezwykle ważne.

Najważniejsze informacje na temat działania giełdy

Giełda to określenie dla miejsca integrującego kupujących i sprzedających papiery wartościowe – można tam zakupić np. akcje, obligacje oraz wiele innych papierów wartościowych. W Polsce instytucją publiczną mającą charakter giełdy jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Warto wiedzieć, że pierwsza sesja na warszawskiej GPW odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. W tamtym czasie zaoferowano akcje pięciu spółek, a mianowicie: Kable, Próchnik, Tonsil oraz Exbud.  W początkowym okresie działania GPW odbywała się jedna sesja w tygodniu, zaś w 1994 roku doszło do zwiększenia częstotliwości do 5 sesji tygodniowo.

W tym momencie inwestycja w akcje jest znacznie bardziej dostępna niż jeszcze kilkanaście lat temu. W akcje z GPW oraz innych światowych giełd można zaopatrywać się zdecydowanie szybciej i łatwiej. Wszystko to za sprawą internetowych platform oferujących konta maklerskie. Jedną z nich przygotował Saxo Bank Polska – trzeba jednak pamiętać o tym, że  szybkie i bezrefleksyjne podejmowanie decyzji o ulokowaniu swoich funduszy w akcje nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób w krótkim czasie możemy mocno stracić na zrealizowanej inwestycji.

Inwestycja w akcje – najważniejsze porady dla początkujących inwestorów

Aby osiągnąć sukces na giełdzie oraz ograniczyć poziom ryzyka związanego z realizowanymi transakcjami, trzeba mieć na uwadze szereg kwestii. Przede wszystkim, aby inwestycja w akcje przyniosła nam spodziewane rezultaty, należy dogłębnie analizować aktualną sytuację rynkową.

Warto sprawdzać, jaka jest sytuacja spółek z poszczególnych branż. Najlepiej jest zaopatrywać się w akcje firm w dobrej kondycji oraz wykazujących potencjał wzrostu w dłuższej perspektywie. W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijały się np. firmy z sektora technologicznego, energetycznego i farmaceutycznego.

Kolejna niezwykle istotna zasada to dywersyfikacja portfela. Inwestorzy powinni dążyć do tego, by mieć w swoim portfelu akcje spółek z różnych branż. Dzięki temu, w momencie, gdyby doszło do zmiany koniunktury w jednym sektorze, nie będą ponosić tak dużych strat. Dywersyfikacja portfela skutkuje znacznym zmniejszeniem ryzyka związanego z inwestycjami w akcje.

Poważnym błędem popełnianym przez początkujących inwestorów jest też podejmowanie decyzji pod wpływem emocji. Inwestując w akcje należy kierować się racjonalnością stawiając na pierwszym miejscu dogłębną analizę. Podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu może doprowadzić do tego, że zrealizowane inwestycje nie będą dla nas korzystne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here