Pandemia koronawirusa to poważny problem, który zagraża nie tylko gospodarce ogólnoświatowej, ale także polskiej. Z uwagi na panujące już od kilku miesięcy obostrzenia wiele ludzi traci pracę oraz stały dochód lub zarabia o wiele mniej niż przed wybuchem pandemii. Sytuacja na rynku wydaje się bardzo niepewna, a jak wiadomo, większość wydatków pozostaje bez zmian. Wiele osób musi dalej płacić raty swoich kredytów oraz rachunki za dom czy mieszkanie.
Coraz częściej pojawia się też pytanie, jak zabezpieczyć swoje oszczędności podczas pandemii? Lepiej jest trzymać je w banku i korzystać z różnego rodzaju lokat, aby pomnażać swój kapitał czy bezpieczniej będzie je trzymać w domu? Eksperci finansowi Spłata Pożyczek, odpowiedzą dziś na to pytanie w poniższym artykule.
Trzymanie oszczędności w banku – czy jest bezpieczne?
Wiele osób, szczególnie ze starszego pokolenia obawia się trzymania oszczędności w banku. Tłumaczą to tym, że pieniądze zawsze są najbezpieczniejsze, gdy trzyma się je blisko siebie i nie są jedynie wirtualną cyfrą na koncie bankowym. Zwłaszcza w tym trudnym dla polskiej gospodarki czasie teorie, że oszczędności lokowane w banku mogą zostać przejęte, zyskują na sile i wiele osób w obawie przed taką sytuacją wypłaca swoje oszczędności i trzyma je w domu. Czy jest to uzasadniony strach?
I tak i nie. Jak pokazuje praktyka, takie zdarzenia miały już miejsce na przykład w Grecji, podczas zapaści finansowej w kraju. Należy jednak przy tym pamiętać, że depozyty w bankach są chronione Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, co w teorii ma im zapewnić bezpieczeństwo. Nie jest to oczywiście 100% pewność, jednak buduje to pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa o oszczędności życia i zaufanie do banków.
Musimy jednak pamiętać, że Fundusz Gwarancyjny obejmuje jedynie depozyty wynoszące mniej niż równowartość 100 tysięcy euro w złotówkach. Oznacza to, że większość obywateli może spać spokojnie, jednak osoby bardzo zamożne mają pewne powody do obaw. Płynność finansowa banków jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki, więc mogą one liczyć na wsparcie państwa. Przechowywanie pieniędzy w banku jest więc bezpieczne – nawet w dobie koronawirusa.
Działanie banków podczas pandemii koronawirusa
Po wybuchu pandemii większość banków zareagowała natychmiastowo, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz swoim klientom. Bardzo mocno zaczęły być promowane wakacje kredytowe oraz korzystanie z aplikacji mobilnych w celu załatwienia niektórych spraw. Zwiększono także limit kwoty, jaką można płacić za zakupy bez podawania pinu – z 50 zł na 100 zł. Co więcej, większość banków umożliwia założenie konta oraz lokaty całkowicie przez internet.
Z uwagi na trudną sytuację, która panuje w naszym kraju od marca, zdecydowano, że stopy procentowe NBP zostaną znacząco obniżone. Ma to bardzo duże znaczenie dla milionów Polaków, którzy właśnie spłacają kredyt. Niższe stopu procentowe oznaczają bowiem tańsze kredyty, jest to więc duże ułatwienie dla osób, które przez pandemię mają mniej pieniędzy https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/. Trzeba jednak pamiętać, że rzeczone stopy mają również wpływ na wysokość oprocentowania lokat, które już przed pandemią nie były wysokie, a obecnie znacznie zmalały.
Czy warto wypłacać pieniądze z lokaty podczas pandemii?
Wypłacanie pieniędzy z lokaty w momencie, gdy ich nie potrzebujesz, nie jest dobrym pomysłem – nawet podczas pandemii. Jeśli masz środki do tego, aby żyć na takim samym lub zbliżonym poziomie co wcześniej, to lepiej zachowaj pieniądze na lokacie. Wcześniejsza wypłata zgromadzonych funduszy będzie równała się utracie odsetek, więc nie warto tego robić, o ile nie ma takiej potrzeby.