Każdy chciałby robić w życiu coś, co mu sprawia przyjemność. Praca zarobkowa ma nie tylko pozwalać utrzymywać się na odpowiednim poziomie, ale powinna też być przyjemna, zapewniać możliwości rozwoju i po prostu cieszyć. Nic więc dziwnego, że ludzie wiele czasu i wysiłku poświęcają na poszukiwanie wymarzonej pracy.
Gdzie szukać pracy?
Pracę można znaleźć w wielu różnych miejscach, wystarczy dobrze poszukać. Wiele osób w dzisiejszych czasach szuka pracy w Internecie, bo wiele jest portali ogłoszeniowych, których domeną są oferty pracy w kraju i za granicą. Jednak zdecydowana większość bezrobotnych, szuka pracy w Urzędzie Pracy. Aby móc w tym miejscu szukać pracy, trzeba się najpierw zarejestrować. Jeśli ktoś nie wie jak zarejestrować się w urzędzie pracy, to z pewnością ucieszy się na wieść o tym, że proces ten nie jest zbyt skomplikowany. Przede wszystkim trzeba się udać do Urzędu Pracy w swoim regionie i po prosić w rejestracji o wniosek dla osoby bezrobotnej, która chce się zarejestrować jako osoba bezrobotna.
Wniosek ten nie jest długi ani skomplikowany, należy w nim podać swoje podstawowe dane osobowe, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, płeć a także swoje doświadczenie zawodowe i wykształcenie. We wniosku można też określić swoje mocne strony, posiadane certyfikaty i uprawnienia. Jeśli ma się smykałkę do języków obcych, posiada się prawo jazdy, nie ma się żadnych większych zobowiązań, wówczas to wszystko należy ująć we wniosku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, osoba wnioskująca zyskuje status osoby bezrobotnej.
Aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, osoba starająca się o status osoby bezrobotnej, musi być obywatelem Polski, bądź obywatelem Unii Europejskiej albo osobą o statusie uchodźcy ze stałym zameldowaniem. Osoba ta nie nie może być nigdzie zatrudniona, nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Musi mieć też ukończone 18 lat i nie może mieć więcej niż 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Ponadto osoba taka nie może posiadać praw emerytalnych i nie może prowadzić własnej działalności gospodarczej, w tym nie może być właścicielem użytków rolnych o konkretnej wielkości, które przynoszą coroczne zyski. Osoba ubiegająca się o status osoby bezrobotnej, nie może też być osobą tymczasowo aresztowaną ani nie może odbywać kary pozbawienia wolności. Nie może również pobierać ona żadnych innych zasiłków i świadczeń.
Rejestracja w Urzędzie online
Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna, nie trzeba osobiście udawać się do Urzędu Pracy. Istnieje również możliwość zarejestrowania się poprzez stronę internetową. To pozwala zaoszczędzić wiele czasu, wniosek można wypełnić na spokojnie, bez pośpiechu, w zaciszu własnego domu. Bardzo wiele osób korzysta z takiej możliwości, bo jest to o wiele prostszy sposób. Jeśli we wniosku będą jakieś błędy, zostanie to od razu podkreślone i będzie można poprawić swoją pomyłkę. Można też skorzystać z bezpłatnej pomocy pracownika urzędu pracy, który za pomocą chata internetowego, pomoże wypełnić wniosek o przyznanie statusu osoby bezrobotnej.
Przywileje osoby bezrobotnej
Osoba, która zyska status osoby bezrobotnej, zyskuje również różne przywileje. Zyskuje co miesięczny zasiłek dla osoby bezrobotnej, a także dostęp do różnorodnych ofert pracy, także do ofert stażu i praktyk zawodowych. Każda osoba bezrobotna, musi się co miesiąc zgłaszać na spotkanie w Urzędzie Pracy, na którym zostaną mu przedstawione różne oferty pracy zarobkowej. Osoba taka może się zgodzić na przyjęcie jednej z ofert, lub odmówić, jeśli ma ku temu ważny powód. Jednak można tylko dwa razy odmówić przyjęcia oferty pracy, przy trzeciej odmowie, traci się status osoby bezrobotnej, wraz z wszystkimi przywilejami.
Dzięki Urzędowi Pracy, można znaleźć dosyć szybko ciekawą i dobrze płatną pracę. Warto więc zarejestrować się jako osoba bezrobotna, jeśli nie ma się pracy i źródła dochodów. Urząd Pracy znajduje się w każdym większym mieście, dlatego każdy może z takiej możliwości skorzystać i na pewno tego nie pożałuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here