Poszukiwanie pracy może być stresujące, ale również problematyczne. Potrzebujemy zatrudnienia, głównie po to by zarabiać pieniądze. Jednak mamy także określone umiejętności i wymagania względem pracy. Dlatego też nie każdą ofertę bierzemy pod uwagę. Przypatrujemy się różnym firmom, nie raz korzystamy z ich oferty, podzielamy politykę danego przedsiębiorstwa. Wtedy zaczynamy myśleć, że dobrze byłoby tam pracować. Szukamy miejsca, które nam się podoba i mamy wrażenie, że będzie się tam ciekawie pracowało. Może być również tak, że jesteśmy obecnie bez zatrudnienia i zaczynamy się zastanawiać, czy w okolicy nie ma przedsiębiorstwa, które szuka kogoś na etat lub po prostu chcemy dorobić parę złotych, szukając zajęcia dodatkowego. Te wszystkie sytuacje sprowadzają nas do pytania jak zapytać o pracę? Jak zrobić to umiejętnie?
Możemy odczuwać skrępowanie. Czasem jest tak, że na szybie naklejona jest kartka informująca o poszukiwaniu pracownika. Wtedy już wiemy gdzie się udać, jaki to rodzaj pracy. Jak zatem zacząć zapytanie w takiej sytuacji? Mamy kilka możliwości. Pierwsza z nich to skontaktować się z osobą, której numer telefonu bądź email jest wywieszony. Oczywiście najlepiej zrobić to telefonicznie. Dzięki temu od razu dowiemy się o warunkach zatrudnienia, będziemy mieli możliwość umówienia się na spotkanie. Drugą z opcji jest wejście do budynku, miejsca, na którym została wywieszona informacja. Tam należy udać się do pracownika, którego akurat widzimy. Nawet jeśli on sam nie będzie odpowiedzialny za ogłoszenie to pokieruje nas do osoby upoważnionej, aby udzieliła nam informacji o zatrudnieniu. Może się również zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o zadzwonienie na wskazany numer telefonu w ogłoszeniu, ponieważ nie ma nikogo kto mógłby przybliżyć nam warunki współpracy. Oczywiście możemy zapytać pracownika o zakres obowiązków. Może to mieć miejsce np. gdy pracy szukamy w piekarni, kawiarni na stanowisko związane z obsługą. Nawet jeśli nie ma kierownika zmiany, zapytajmy inne osoby zatrudnione na tym stanowisku jak wygląda codzienna praca. Pamiętajmy, żeby to zrobić w wolnej dla nich chwili. Jeśli zauważymy, że mają dużo pracy lepiej wyjść i zadzwonić pod wskazany numer.
Inną możliwością zapytania o pracę jest znalezienie firmy, w której chcemy pracować. Jeśli już taką mamy wystarczy teraz poszukać ogłoszeń na jej stronie. Być może akurat planowane są zatrudnienia. Jednak, gdy nic nie znajdziemy to nie należy się poddawać. Jak zapytać o pracę w takim wypadku? Po pierwsze napisać maila do działu kadr z zapytaniem o pracę. Możemy także zadzwonić lub udać się osobiście na miejsce. Jak zacząć takie zapytanie? Wystarczy wyjaśnić na wstępnie, że spodobała nam się dana firma i chcielibyśmy podjąć w niej zatrudnienie, jeśli jest taka możliwość, wolny etat. Dobrze mieć ze sobą swoje CV, udokumentowane doświadczenie, różne certyfikaty. Wszystko po to by zaprezentować się z jak najlepszej strony. Oczywiście nie należy poprzestawać na jednym miejscu. Aby zwiększyć swoje szanse powinniśmy ich odwiedzić kilka. Musimy być przygotowani na to, że dostaniemy odpowiedź negatywną. Jednak nie zawsze tak będzie. Czasem nie ma jeszcze ogłoszenia a już pojawia się pomysł zatrudnienia kogoś. Dlatego mamy szansę skorzystać z tej możliwości. Najbardziej skuteczny jest kontakt osobisty. Dlatego zabierzmy wszystkie potrzebne dokumenty i udajmy się do konkretnej placówki. Jeśli nie będzie nikogo odpowiedzialnego za zatrudnienia to zapewne dostaniemy numer telefonu, pod który należy zadzwonić. Warto też sprawdzić na stronie internetowej przedsiębiorstwa czy jest możliwość wysłania CV, pomimo braku rekrutacji. Dzięki temu w razie, gdy firma będzie szukała nowych osób do pracy, nasze dane już będą w ich bazie, nie musimy na bieżąco śledzić ogłoszeń.
Chociaż zapytanie o pracę bywa krępujące, to nie należy się tego obawiać. Pamiętajmy, że zależy nam na zatrudnieniu. Wystarczy tylko parę słów, zaproponowanie zostawienia CV. To może zaowocować odpowiedzią na nasze poszukiwania zatrudnienia.