W życiu chcemy coś osiągnąć, znaczyć na tym świecie więcej, być popularnym lub odkryć coś co wpłynie na życie codzienne. Pragniemy być zapamiętani. Chcemy realizować się, podążać za marzeniami, mieć pasje. Wielu z nas zadaje sobie pytanie jak zrobić karierę. Mamy nadzieję, że poza robieniem tego co lubimy, realizowaniem się będziemy zarabiać konkretne pieniądze i pracować na wyższych stanowiskach, lub będziemy znani, popularni. Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy się zastanowić co właściwie dla każdego z nas oznacza kariera. Jedni myślą o scenie muzycznej, zostaniu artystą, inni chcą się realizować jako tancerze lub aktorzy. Marzą o karierze gwiazd. Są jednak osoby, dla których kariera wiąże się z nauką, biznesem, finansami, polityką. Mamy także pojęcie kariery edukacyjnej czy gastronomicznej i wiele innych. To my sami musimy wybrać na jaką ścieżkę się zdecydujemy. Inaczej mówiąc, to od nas zależy w jakiej branży, dziedzinie będziemy odnosili sukcesy. Dlatego taką decyzję należy podjąć na spokojnie, przemyśleć to. Warto zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami oraz umiejętnościami. Nie należy także pomijać wad. To one zmuszają nas do pracy nad sobą. Kiedy już określimy jaka dziedzina, branża jest nam najbliższa, pora na wyznaczenie sobie celów, sposobów jak zrobić karierę, o której marzymy.
Po pierwsze to nauka. Pomimo zdolności jakie posiadamy bez nauki możemy zmarnować swój talent. To nieustanne przyswajanie wiedzy, nowych sposobów oraz możliwości daje nam szansę. Jeśli poprzestaniemy na jednym, tym samym schemacie, to tak jakbyśmy nie ruszali do przodu. Dlatego tak bardzo istotna jest dalsza edukacja, zajęcia dodatkowe, kursy, szkolenia. Warto wszystko ćwiczyć. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy, tym mamy większe szanse. Oczywiście nie oznacza to, że kiedyś będzie za późno. Musimy jednak liczyć się z tym, że wszystko wymaga czasu i ogromu pracy. Dlatego wiedza to podstawa. Dzięki niej będziemy mieli solidny fundament do naszej kariery. Kolejnym krokiem jest konsekwencja i upór w działaniu. Jeśli faktycznie to co chcemy robić w życiu, sprawia nam radość, napawa nas dumą to nie należy się poddawać. Owszem trudności będą zawsze, ale to ich pokonywanie nas umacnia. Czasem musimy przeczekać gorszy okres w życiu, zdobyć więcej doświadczenia by ruszyć dalej. Nie należy także zapominać o ciężkiej pracy oraz praktyce. Zdobytą wiedzę należy umieć wykorzystać. Dlatego jeśli tylko mamy możliwość, starajmy się konfrontować nasze umiejętności z aktualnymi wymaganiami rynku. Pamiętajmy także o korzystaniu z rad osób, które mają już za sobą tą trudną ścieżkę. Mogą one wiele nam opowiedzieć, pokazać rozwiązania, możliwości. Nie zamykajmy się na kontakty. Nawet jeśli jesteśmy na początku naszej kariery. Musimy pamiętać o tym, że każda napotkana osoba, może w przyszłości nam pomóc. Dlatego np. na praktykach, stażach starajmy się o uzyskanie numerów telefonów, maili. Może to być pomocne, gdy będziemy szukać pracy. Ważnym krokiem w karierze jest podjęcie pracy w prestiżowych miejscach, w których możemy zdobyć wiedzę i doświadczenie. Dlatego określmy swoje możliwości i starajmy się o takie stanowiska. Oczywiście wszystko w miarę rozsądku. Wiadomym jest, że na początku kariery zawodowej ciężko o dobrze płatną, wysoką posadę. Powinniśmy raczej skupić się na tym, by jak najwięcej wynieść wiedzy z jednego miejsca, pozwolić by to zaowocowało w przyszłości.
Podczas planowanie swojej kariery, nie możemy zapomnieć o pokorze. Chociaż czasem wydaje nam się, że wiemy wiele, zasługujemy na więcej to pamiętajmy, że wciąż możemy się czegoś nowego nauczyć. Dlatego z jednej strony starajmy się nieustanny rozwój, awans, z drugiej zaś nie wynośmy ponad innych. Tylko ciężka praca, trening, konsekwencja w działaniu może nam pomóc zrobić karierę. Aby pozostać w znaczącym miejscu musimy mieć doświadczenie, być odpowiedzialni i mieć chęć do rozwoju. Dzięki temu w przyszłości to ktoś będzie polegał na naszych umiejętnościach, które nabyliśmy przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here