Tuż po zakończeniu etapu nauki jakim jest liceum bądź technikum, każda młoda osoba niezależnie od swoich ocen czy opinii ze strony rodziców, znajomych czy przyjaciół zastanawia się jak pokierować dalej swoim życiem. Jak wiadomo możliwości jest całe mnóstwo. Wybór między studiami a wykonywaniem określonego zawodu to nie jedyna możliwa droga po zakończeniu szkoły średniej. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto ją dokładnie przemyśleć, zapoznać się ze wszelkimi możliwościami, które nas interesują oraz różnymi opiniami. Studia czy praca? Postaramy sobie odpowiedzieć na to pytanie oraz przedstawić za i przeciw obu wyborów.

Studia
Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie należy do łatwych. Co więcej, decyzja ta jest wręcz bardzo trudna. Niektórzy z osób, które ukończyły szkołę średnią są kierowani na odpowiednie studia przez rodziców. Mając w rodzinie prawnika, lekarza czy inną osobę wykonującą określony zawód, takim absolwentom kończącym daną uczelnię jest zdecydowanie łatwiej. Jeżeli wiesz, że praca jaką wykonują Twoi rodzice lub bliscy to ta, którą chcesz wykonywać również ty, powinieneś wybrać zdecydowanie studia w tym kierunku. W momencie, gdy nie masz nikogo znajomego w danej dziedzinie, musisz liczyć się z tym, że mimo skończonych studiów możesz mieć problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie. Jednak nie powinieneś się tym nadto przejmować. Jeżeli wiesz, że kierunek, który chcesz studiować oraz później wykonywany zawód będzie twoją pasją, nie powinieneś zwlekać z podjęciem decyzji. Osoby, które wykonują swoją pracę z pasją, są zdecydowanie lepsze od osób, które robią to z przymusu lub tylko dla pieniędzy. Wielu pracodawców ceni sobie pasję u pracujących osób. Wiedzą, że taka osoba wykona dane mu zadanie dokładniej oraz bardziej przemyślanie niż ta, która zrobi to z przymusu.
Co w momencie, gdy nie wiesz jakie studia podjąć?
Tak jak wyżej, można się domyśleć- kieruj się pasją. Pamiętaj, każdy zawód jest potrzebny oraz w każdym zawodzie możesz odnieść sukces jeżeli tylko będziesz tego mocno pragnął. Nigdy nie przejmuj się negatywnymi opiniami ze strony osób trzecich. Często jest tak, że osoby takie nigdy nie pracowały w danym zawodzie, jedynie co o nim wiedzą, jest to co usłyszą od innych.
Przed podjęciem decyzji warto, abyś skontaktował się z osobami, które studiowały kierunek, który jest twoim typem. Dzięki temu dowiesz się jak przebiegają dane studia, czego się na nich nauczysz oraz czego możesz się spodziewać po zakończeniu ich.

Praca
Jest wiele osób, które tuż po zakończeniu etapu licealnego pragną pracować w zawodzie. W obecnych czasach jest ich zdecydowanie mniej niż było kiedyś. Często presja ze strony rodziców nie pozwala na podjęcie pracy. Jeżeli wiesz, że twoim przeznaczeniem jest robienie kariery od początku, nie wahaj się. Musisz pamiętać, że życie masz tylko jedno i to ty powinieneś nim kierować. Nie należy słuchać ludzi, którzy mówią, że bez studiów to czeka cię tylko nisko opłacalna praca, fizyczna, nie przynosząca żadnej korzyści oraz pasji. Wystarczy poczytać w internecie o młodych osobach, które podążały od początku za swoją pasją i odniosły ogromny sukces.
Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Musisz wiedzieć, że w momencie niepowodzenia będziesz musiał się przebranżowić. Jeżeli zechcesz pracować jako urzędnik, inżynier lub lekarz będziesz zmuszony do nadrobienia zaległości. Firmy takie czy szpitale wymagają odpowiedniego wykształcenia.
Oczywiście praca to nie tylko wykonywanie odpowiedniego zadania. Pamiętaj, że przy zakładaniu swojej działalności gospodarczej będziesz zmuszony nauczyć się o prowadzeniu biznesu, rozliczania podatków czy promocji i marketingu swojej firmy. Zadania te są równie wymagające co studiowanie na uczelni wyższej.

A więc: studia czy praca? Podjęcie ostatecznej decyzji będzie zależało od wielu czynników. Pamiętaj jednak, żeby kierować się zdrowym rozsądkiem oraz, mimo tego, że spotkasz się z wieloma negatywnymi komentarzami odnośnie swojego wyboru, powinieneś przemyśleć każdą tego typu wzmiankę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here