Wykonując swoje obowiązki w pracy, mamy także prawo krótkiego do odpoczynku. Jest to niezwykle istotne, ponieważ każdemu jest potrzebna chwila oddechu, wytchnienia. Poza tym to okazja do zregenerowania swoich sił za pomocą posiłku, napoju. Na przerwach w pracy nawiązują się także relacje. Możemy porozmawiać na zupełnie inne tematy niż o firmie, nie o naszych obowiązkach ale o życiu prywatnym. Dowiadujemy się jakie pasje mają nasi współpracownicy, co ciekawego słychać w naszym mieście, gdzie warto się udać, mamy możliwość opowiedzieć lub posłuchać o wspomnieniach z wakacji. Oczywiście nie zawsze jest na to czas. Dla jednych cenna jest każda minuta by udać się na obiad, zjeść, inni zaś mogą sobie pozwolić na dłuższe rozmowy. Najbardziej popularną zmianą jest ta, która trwa 8 godzin. Niejednokrotnie zastanawiamy się czemu jedni mają dłuższą przerwę, więcej czasu na zjedzenie obiadu, rozmowę a drudzy liczą każdą minutę. Ile przerwy na 8 godzin pracy nam przysługuje?
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy się zastanowić nad naszym stanowiskiem pracy. Możemy przecież mieć czynniki uciążliwe a wtedy mamy więcej czasu na przerwę. Warto jednak zacząć od początku, od klasycznego przykładu. Wystarczy, że pracujemy ponad 6 godzin i już nam przysługuje 15 minut przerwy. Dlatego zgodnie z tymi wytycznymi na 8 godzin pracy mamy 15 minut przerwy. Powinniśmy ją wykorzystać przede wszystkim na odpoczynek, regenerację swoich sił. Zwykle w tym czasie pracownicy spożywają posiłek. Nie jest dokładnie określone w jakiej porze, po jakim czasie od przyjścia do firmy należy udać się na przerwę. W jednych zakładach pracy jest tak, że każdy sam decyduje, o której się wybrać na odpoczynek, w drugich zaś jest czas odgórnie przewidziany na przerwę. Ma to związek np. z pracą brygadową, albo w sytuacji, gdy wszyscy nie mogą opuścić stanowiska w jednym momencie. Poza standardową przerwą, która trwa 15 minut, może nam przysługiwać dodatkowy czas. W niektórych przedsiębiorstwach przerwa trwa pół godziny. Wtedy jednak pracownik wychodzi 15 minut później z pracy. Czyli jeśli pracuje od 8 do 16, to wtedy może udać się do domu o 16.15. I analogicznie dzieje się tak w przypadku przerw trwających 45 minut. Firma daje możliwość dłuższego odpoczynku, porozmawiania ze współpracownikami, jednak nie jest to czas podarowany. Należy go później odpracować.
Oczywiście są także sytuacje, kiedy przysługuje nam dłuższy czas na regenerację. Dotyczy to dla przykładu kobiet karmiących, osób młodocianych zatrudnionych w pełnym wymiarze. Mamy także możliwość wydłużenia przerwy jeśli pracujemy przed komputerem. Kodeks pracy wskazuje takie sytuacje i ile wtedy możemy przebywać na przerwie. Poza tym osoby, które pracują w warunkach uciążliwych mają prawo do dłuższego odpoczynku w trakcie pracy. Jednak w tym wypadku nie jest jasno określone jakie to są warunki. Dlatego każdy zakład pracy opracowuje to samodzielnie, w porozumieniu z inspektorem bezpieczeństwa i higieny pracy. Razem ustalają co jest czynnikiem uciążliwym, monotonią pracy. Na tej podstawie przechodzą do dalszych ustaleń, czyli określenia wymiaru przerwy.
Jeśli pytamy ile przerwy na 8 godzin pracy to możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest to 15 minut. I tak jest najczęściej. Jeśli zaś występują inne czynniki to ta przerwa ulega wydłużeniu. Korzystną formą dla niektórych jest wyjście z pracy trochę później, ale za to przerwa 30 minut. Dzięki temu mają czas by spokojnie zjeść posiłek, napić się kawy czy herbaty. Dodatkowo ten czas można poświęcić na wykonanie telefonu, porozmawianie ze współpracownikiem. Jednak są i osoby, które wolałyby standardową przerwę, jednak wychodząc o równej godzinie. Wszystko zależy od zwyczajów jakie panują w firmie. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, uważamy, że powinniśmy mieć dłuższe przerwy warto zapytać o to pracodawcę. Oczywiście w przypadkach uzasadnionych czyli dla przykładu jakieś schorzenie, uciążliwa praca. Wtedy pracodawca powie nam co należy dalej zrobić, czy przygotować jakiś wniosek, zaświadczenie od lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here