Jeszcze kilkadziesiąt lat temu decyzję o swojej przyszłej karierze zawodowej podejmowało się raz na całe życie, w momencie wybrania odpowiedniej szkoły, czy to technikum, czy szkoły zawodowej lub studiów. Wybrany profil edukacji gwarantował zatrudnienie w danym zawodzie. Często było również tak, że praca „czekała na człowieka”, innymi słowy nie było większych problemów z jej znalezieniem. Powszechne było również to, że człowiek zaczynał pracę w jednym zakładzie pracy i pracował w nim aż do emerytury.

W dzisiejszych czasach mało ludzi wykonuje jeden zawód przez całe życie. Bardzo powszechna jest nie tylko zmiana pracy w obrębie swojego zawodu, ale również przekwalifikowanie się, nawet kilkukrotne w ciągu całego życia. I nie ma nic dziwnego w tym, że na przykład nauczycielka zamienia się w wirtualną asystentkę, a kierowca ciężarówek, który musiał dorabiać na godziwe życie za granicą, zostaje programistą.

Marzeniem wielu osób jest praca za godziwą stawkę, wykonywanie ciekawych zleceń jednocześnie pracując w inspirującym, wspierającym się zespole. Dlatego tak popularna jest teraz kariera w IT. Świat nowych technologii stwarza obecnie wiele możliwości. Dzięki temu, że jest ogromny popyt na programistów, zarówno front-end, jak i back-end developerów, obecnie nie wymagane jest posiadanie studiów wyższych żeby rozpocząć taką pracę. Ze względu na duże zapotrzebowanie powstało wiele szkół programowania, które uczą na zasadzie tak zwanych bootcampów, czyli bardzo intensywnych kursów, trwających zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni. Po zakończeniu takiego kursu uczestnik ma podstawy, aby zacząć swoją pierwszą pracę na stanowisku junior developera. Oczywiście to jest dopiero pierwszy krok i przed nim jeszcze bardzo dużo nauki, przede wszystkim pod okiem innych, bardziej doświadczonych programistów, ale w ten sposób rozpoczyna się jego kariera w IT.

Jednak stanowisko programisty to nie jedyna możliwość, jaką daje rynek IT. Można również swoją karierę rozpocząć jako tester, na początku zazwyczaj manualny, a w miarę dalszego rozwoju, automatyczny. Do takiego stanowiska również przygotowują odpowiednie kursy, można również uczyć się samemu z materiałów dostępnych powszechnie w internecie. Zwieńczeniem nauki jest uzyskanie certyfikatu ISTQB, honorowanego na całym świecie, często umożliwiającego rozpoczęcie pracy jako tester aplikacji internetowych.

Rynek IT jest bardzo popularny jako kierunek do przekwalifikowania się, ponieważ oferuje stosunkowo dobre warunki pracy. Programiści, szczególnie ci doświadczeni, mogą liczyć na pensję o równowartości kilku średnich krajowych, jak również szereg innych pozapłacowych korzyści. W firmach programistycznych często są obecne wszelkie udogodnienia, o jakich inne zawody mogą tylko pomarzyć. Aby przyciągnąć do siebie najlepszych pracowników-programistów, pracodawcy często zapewniają im na przykład świeże soki w pracy, pokoje rozrywki, w których można zrelaksować się podczas pracy grając w piłkarzyki czy ping-ponga. Kolejnym atutem tego typu pracy jest to, że najczęściej nie jest wymagana codzienna obecność w biurze, a nawet można się w nim pojawiać tylko okazjonalnie, na co dzień natomiast pracować zdalnie ze swojego domu. Jest to niewątpliwa zaleta i oszczędność czasu, chociażby na dojazdach. A nadmienić trzeba, że statystyczny człowiek traci nawet kilka godzin na dojazd do i z pracy.

Należy również podkreślić, że praca jako programista czy tester aplikacji ma również swoje minusy. W dzisiejszych czasach niemal codziennie powstaje jakiś nowy język programowania lub nowy framework do języków już istniejących. Każde oprogramowanie rozwija się, wychodzą nowe wersje, i aby pozostać na bieżąco,trzeba przez cały czas się dokształcać.

Podsumowując, jeśli obecnie nie jesteś zadowolony z wykonywanego zawodu, w pracy męczysz się, jesteś niedoceniony lub za mało zarabiasz? Spróbuj swoich sił w IT, gdzie kultura pracy jest wyższa, tak samo jak zazwyczaj wyższe są zarobki. Tylko pospiesz się, bo jak każdy rynek, ten również w końcu się nasyci i będzie coraz trudniej dostać się do niego po zwykłym kursie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca w finansach
Następny artykułKariera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here