W swojej pracy, nie zawsze czujesz się dobrze i masz wrażenie, że któryś z przełożonych lub współpracowników uwziął się na Ciebie? Sprawy, które innym uchodzą na sucho w Twoim przypadku są nazbyt surowo karane? Być może jesteś właśnie ofiarą mobbingu! Nie daj się zastraszać ani źle traktować. Do pracy chodzisz nie tylko po to aby zarabiać pieniądze ale także aby czerpać z niej satysfakcję. Jeżeli miejsce, w którym pracujesz nie spełnia obu tych warunków nie powinnaś marnować na nie swojej energii. Co jednak w przypadku, jeżeli lubisz swoją pracę i chcesz w niej pozostać ale uprzykrzają Ci ją inni pracownicy? Oznacza to, że musisz wziąć sprawy w swoje ręce i jak najszybciej rozwiązać problem dotykającego Cię mobbingu. W dzisiejszym świecie, w którym ogromną wagę ma kariera, finanse i pozycja społeczna zjawisko nękania i dręczenia w miejscu pracy staje się coraz bardziej powszechne. Ludzie, na pozór posiadający władzę nad zatrudnionymi na niższym stanowisku osobami często wyładowują swoją życiową frustrację własnie na nich. Jest to zachowanie niedopuszczalne i karalne przez prawo. Nie jesteś zatem osamotniona w poszukiwaniu sprawiedliwości. Aby dowiedzieć się jak udowodnić mobbing w pracy musisz najpierw dokładniej dowiedzieć się czym on jest i jakie zachowania można podpisać pod pojęcie Mobbingu.
Do dręczenia w miejscu pracy może dojść praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Niezależnie od tego czy pracujesz na recepcji w przychodni, w magazynie, w gastronomi czy w biurowcu możesz stać się ofiarą mobbingu. Twój przełożony nie ma prawa krzyczeń na Ciebie. Nie jest to bowiem zachowanie profesjonalne i uwłacza Twojej osobie. Kategorycznie nie ma on także prawa dotknąć Cię w żaden nie pożądany sposób. Dotyk w relacjach zawodowych powinien ograniczyć się wyłącznie do podawania ręki. Jest to bowiem zachowanie zgodne z kulturą i powszechnie akceptowalne. Pamiętaj także, że mobbing może przyjąć formę seksualną. Staje się wtedy molestowaniem. Nie należy pozwalać współpracownikom ani przełożonym na zbytnią wylewność. Granice powinny zostać wyraźnie wyznaczone co zaoszczędzi Tobie i innym późniejszych konfliktów i nieporozumień. W przypadku jeżeli padłaś ofiarą molestowania z strony szefa lub współpracownika nie możesz puścić tej sytuacji w niepamięć. Pamiętaj, że jeżeli ktoś postąpił w ten sposób z Tobą będzie dalej stosować tego rodzaju mobbing na innych pracownikach. Jest to zachowanie karygodne i niszczące dla osoby nim dotkniętej. Nie bój się mówić prawy lub złożyć zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na policji. Jest to zachowanie jak najbardziej odpowiednie jeżeli zostałaś dotknięta molestowaniem w miejscu pracy. Pamiętaj jednak, że osoby znajdujące się na wysokim szczeblu kariery czują się zazwyczaj bardzo bezkarne. Ich wysokie saldo konta i dobry, stojący za nimi prawnik zrobi wszystko aby Twoje szczere zeznania obrócić w niwecz a wręcz wykorzystać je przeciwko Tobie. Aby zapobiec tego rodzaju działaniu zawczasu ubezpiecz się i postaraj się uwiecznić zachowanie osoby dopuszczającej się mobbingu.
W tym celu możesz posłużyć się na przykład telefonem komórkowym, dyktafonem lub małą przenośną kamerą. Dzięki zebranym przez siebie materiałom będziesz miała niezbite dowody z którymi możesz pewnie udać się do sądu. Jako osoba wobec, której stosowano mobbing możesz śmiało ubiegać się o ukaranie sprawcy i o odszkodowanie. Należy ci się ono jako osobie pokrzywdzonej.
Najważniejsze jest jednak aby powstrzymać osobę, która dotychczas czuła się bezkarna. Pamiętaj, że Twoje aktywne działanie może uchronić wiele kolejnych osób przed bardzo nieprzyjemnymi sytuacjami. Nie bądź osobą, która chowa głowę w piach i głośno sprzeciwiaj się złemu traktowaniu. Dzięki temu zmierzysz się ze strachem i wygrasz z nim z pewnością. Praca powinna być miejscem, w którym będziesz czułą się bezpieczna i doceniana za swoje umiejętności. Jeżeli w Twoim miejscu pracy szerzy się wyrachowanie i brak szacunku nie pozostawaj bierna i koniecznie wyraź swój sprzeciw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here