Większość dorosłych ludzi dąży do tego, aby mieć pieniądze. Niby szczęścia nie dają, jednak bez nich żyć jest ciężko. Pieniądze potrzebne są do tego, aby kupić jedzenie, aby mieć gdzie mieszkać, pozwalają też korzystać z rozrywek. Aby je zdobyć są różne sposoby. Można grać w gry i liczyć na wygraną, można liczyć, że się je od kogoś dostanie, ale najprościej po prostu je zarobić. Pracę można podzielić na stałą i dorywczą, umysłową i fizyczną, wykonywaną w miejscu pracy i zdalnie, z domu.
Praca stała to zatrudnienie osoby najczęściej na umowę o pracę na czas nieokreślony, dorywcza to wykonywana przez kilka – kilkanaście godzin w tygodniu. Praca umysłowa – wykorzystujemy siłę naszego umysłu, praca fizyczna – siłę naszych rąk, nóg. Jeśli mówimy o pracy wykonywanej na miejscu mamy na myśli tę sytuację, kiedy musimy dotrzeć we wskazane miejsce. Zdalnie natomiast pracujemy z dowolnego miejsca, łącząc się z pracodawcą najczęściej przez Internet bądź telefon. O jakiej by pracy nie myśleć, coś musi nas do niej popchnąć. Zastanówmy się co motywuje do pracy ludzi?
Ewidentnie na pierwszy plan wysuwa się odpowiedź: pieniądze. Szukając dla siebie zajęcia często właśnie pieniądze są tym czynnikiem, który decyduje o wyborze oferty. Pensja, jaką dostaje się za wykonywanie swoich obowiązków musi równoważyć nakład pracy poniesiony przez pracownika. Równowaga ta musi być zachowana zarówno z perspektywy pracującego jak i też tę pracę dającego. Płatnik musi czuć, że wydawane przez niego pieniądze są dobrze zainwestowane a pracownik musi chcieć za taką pensję pracować. Tu wracamy do punktu wyjścia i pytania co motywuje do pracy. Jak widać pieniądz ewidentnie.
Pieniądze jednak to nie wszystko, jak zwykliśmy mówić. Swoją drogą mamy sporo powiedzeń zawierających w sobie słowo pieniądz, co pokazuje, że jest to ważny element życia, jednak nie najważniejszy. Jest ważnym motywatorem do pracy, ale ludzie mają też inne pobudki.
Często praca jest dla nas odskocznią od życia codziennego. Zostawiamy dom, rodzinę, prywatne problemy i idziemy do pracy – zająć się problemami innych, realizować zadania przed nami postawione. Te godziny w ciągu dnia pozwalają nam nie myśleć o tym, co zostawiliśmy w domu, nie myśleć o swoim prywatnym życiu. Myślę, że jest to ważnym aspektem i było by druga najczęstszą odpowiedzią w ankiecie na temat motywacji do pracy.
Idąc tym tokiem myślenia praca może być miejscem do poznania nowych osób. Aby zilustrować tę opcję posłużmy się przykładem. Główną jego bohaterką niech będzie Kasia. Jest to młoda mama, niedawno jej synek poszedł do przedszkola. Zanim to nastąpiło Kasia poświęcała dziecku praktycznie cały swój wolny czas. Przez to szerokie kiedyś grono znajomych, zmniejszyło się diametralnie. Koleżanki założyły swoje rodziny, mąż pracuje przez większość dnia, synek dorasta, nawiązuje nowe znajomości w przedszkolu, Kasia zaczyna dostrzegać, że czegoś brakuje w jej życiu. Tym brakiem jest właśnie kontakt z ludźmi, rozmowy, spotkania. Najlepszym sposobem na zaspokojenie odkrytej niedawno potrzeby kontaktów międzyludzkich jest znalezienie dla siebie pracy. Co motywuje do pracy wymienioną w przykładzie Kasię? Potrzeba nawiązania relacji z drugim człowiekiem.
Nie wymieniony został jeszcze jeden powód, dla którego ludzie pracują. Otóż praca pozwala im się spełniać, czuć, że wykonują w swoim życiu coś ważnego. Na przykład kwiaciarka. To nie tylko Pani, która sprzedaje kwiaty, układa bukiety i w ogóle wie dużo o roślinach. Sprzedawczyni w kwiaciarni jest w stanie wczuć się w sytuację, w której kwiaty są potrzebne, pomoże je dobrze wybrać aby spełniły swój cel. Ona nie sprzedaje kwiatów. Ona sprzedaje radość dla obdarowanych ludzi, sprzedaje pewność kupującemu, że ten jest doskonale przygotowany na daną sytuację, jej misją jest służyć i pomagać. Wdzięczność klientów to najlepsza motywacja do pracy.
Jak widać odpowiedź na pytanie co motywuje do pracy, nie jest jednoznaczna, ponieważ każdego człowieka co innego zachęca do pracy: wynagrodzenie, praca jako odskocznia od swojego prywatnego życia, chęć nawiązania nowych znajomości czy niesienie pomocy, radości innym. Każdy ma swój powód, który popycha go do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here