Każda działalność gospodarcza musi dokumentować swoje przychody w ten czy inny sposób. Sposób rozliczania zależy od modelu podatkowego, który wybrała dana firma. Ma to związek z obrotami, które generuje dany podmiot. Część przedsiębiorców wystawia jedynie faktury, ponieważ współpracuje tylko z innymi firmami. Inni natomiast wystawiają rachunki i paragony przy użyciu kasy fiskalnej.

Większe przedsiębiorstwa zatrudniają biura rachunkowe, aby zajmowały się dla nich księgowością. W największych z nich są nawet działy kadr i księgowości, ponieważ obroty oraz ilość zatrudnionych osób są tak duże, że jest to i tak najkorzystniejsza opcja.

Mniejsze działalności gospodarcze mogą księgowość prowadzić samodzielnie i część przedsiębiorców właśnie na taki model prowadzenia rachunkowości się decyduje. Kluczowe jest tutaj utrzymanie porządku w dokumentacji, dlatego ogromną ulgę przynosi bezpłatny program do faktur. Można w nim wprowadzać dane faktur, kontrahentów, produktów. Jest możliwość tworzenia wzorów, dzięki którym wystawienie faktury jest bajecznie proste. Od razu mamy także ich zestawienie, które jest potrzebne, aby skutecznie prowadzić rachunkowość firmy.

Kiedyś wszelkie formalności załatwiano osobiście w urzędach. Dla prostego przedsiębiorcy oznaczało to, że samodzielnie wypełniał druki do ZUS a w razie błędów czy wątpliwości musiał udać się do siedziby najbliższej miejscu zamieszkania. Było to uciążliwe w szczególności, gdy zatrudniało się pracowników, ponieważ każde zatrudnienie czy zaświadczenie chorobowe trzeba było dostarczać do ZUS. Jedynym ułatwieniem była wysyłka dokumentów pocztą, jednak w obawie przed pomyłkami lub niedostarczeniem przesyłki, wielu z tej opcji rezygnowało. Takie same problemy dotyczyły współpracy z urzędem skarbowym. Większość ludzi po prostu jechała do niego i wszystko załatwiała w okienku.

Obecnie sytuacja jest o wiele prostsza, ponieważ można założyć sobie zaufane profile, które jednorazowo należy potwierdzić w urzędach. Dzięki temu rozwiązaniu można wszelkie zeznania podatkowe lub druki wysyłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez internet, co skraca proces. Dodatkowo pozwala to na wgląd w związane z naszą działalnością działania. Można sprawdzić okresy zasiłków chorobowych, opłacone składki i tym podobne.

Zastosowanie takich rozwiązań i bezpłatny program do faktur sprawiają, że nawet nowi przedsiębiorcy przy odrobinie chęci, mogą prowadzić wszelkie sprawy podatkowe i rozliczeniowe swojej firmy. Jest to oszczędność finansowa dla działalności gospodarczej, ponieważ księgowość kosztuje obecnie od 100 złotych wzwyż, w zależności od ilości dokumentów i pracowników. Dzięki temu, przedsiębiorca wie więcej o swojej działalności. Jest bardziej świadomy wszystkiego, co dzieje się z jego firmą i jej finansami. Pomimo umów zawieranych z biurami rachunkowymi, musimy pamiętać, że ostatecznie za nasze finanse jesteśmy odpowiedzialni my jako właściciele. Dlatego znajomość prawa podatkowego, metod rozliczania i przede wszystkim własnej dokumentacji może zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale ile wiele niepotrzebnego stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here