Elektromechanik – czyli elektryk samochodowy – to jeden z najbardziej poszukiwanych specjalistów w zakresie obsługi pojazdów i maszyn. Popyt na usługi świadczone przez sprawdzonego fachowca jest spory i z każdym kolejnym rokiem rośnie, ponieważ samochodów na drogach systematycznie przybywa.

Ile zarabia elektromechanik w Polsce?

W zawodzie elektromechanika można liczyć na całkiem przyzwoite zarobki, których przeciętna wysokość wynosi ok. 4500 zł brutto. Wpływ na nie ma bardzo wiele czynników takich jak m.in. staż i doświadczenie, zaangażowanie w pracę, region zatrudnienia oraz możliwości zakładu, w którym pracuje elektryk samochodowy. Uposażenie najlepszych w branży fachowców grubo przekracza podaną powyżej kwotę – zwłaszcza, jeśli ktoś prowadzi własną firmę. Jeżeli natomiast chodzi o najniższe stawki, to kształtują się one średnio na poziomie ok. 2600 zł brutto.

Czym zajmuje się elektromechanik?

Mówiąc najogólniej, elektromechanik zajmuje się montażem, kontrolą oraz naprawą układów elektrycznych w autach – to jeden z najistotniejszych aspektów przekładających się na komfort oraz bezpieczeństwo uczestnictwa w ruchu drogowym. Wymaga to od specjalisty ogromnej, na bieżąco aktualizowanej wiedzy, ponieważ układy stosowane obecnie w samochodach są skomplikowane i nieustannie udoskonalane. Do najważniejszych czynności wykonywanych przez elektromechanika zaliczają się m.in.:

 • diagnozowanie i naprawa systemów sterowania silnikiem oraz układów bezpieczeństwa i komfortu jazdy,

 • instalowanie elektrycznych i elektronicznych urządzeń spełniających funkcje sterujące, zabezpieczające i sygnalizacyjne,

 • konserwacja i naprawa uszkodzonych elementów oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych w pojeździe,

 • ustalanie rodzaju usterek oraz ich przyczyn,

 • dokonywanie przeglądów okresowych i bieżącej obsługi układów elektrycznych,

 • przeprowadzanie badań diagnostycznych,

 • opracowywanie wyceny usług.

Podczas pracy elektromechanik korzysta z wielu specjalistycznych przyrządów pomiarowych i diagnostycznych, a także z kluczy dynamometrycznych, narzędzi ślusarskich oraz z wkrętaków z napędem elektrycznym i pneumatycznym.

Jak zostać elektromechanikiem?

Aby podjąć pracę w zawodzie elektryka samochodowego, należy zdobyć odpowiednie wykształcenie poprzez ukończenie samochodowej szkoły średniej o specjalności elektromechanicznej. Do wykonywania nieskomplikowanych prac w zakresie elektryki samochodowej niejednokrotnie wystarcza wykształcenie zawodowe – wszystko w tym momencie zależy od wymagań stawianych kandydatom przez pracodawców. Warto jednak pamiętać o tym, iż im lepsze kwalifikacje, tym większa szansa na zdobycie dobrze płatnej posady. Dobrym pomysłem pozwalającym poszerzyć wiedzę oraz zdobyć nowe umiejętności jest kurs z zakresu elektrotechniki i elektroniki dający sposobność poznać zasady projektowania elektronicznych układów regulacji oraz sterowania. Dodatkowo wskazana jest znajomość języków obcych ułatwiająca korzystanie z dokumentacji technicznej. Kandydat na stanowiska elektromechanika musi też oczywiście posiadać prawo jazdy kat. B oraz nie mieć problemów z obsługą komputera oraz urządzeń znajdujących się na wyposażeniu serwisu.

Od dobrego elektromechanika wymaga się również pewnych predyspozycji takich jak m.in.:

 • zdolności techniczne i matematyczne,

 • zdolności manualne,

 • brak poważnych wad wzroku,

 • wysoka sprawność fizyczna i stan zdrowia umożliwiający wykonywanie obowiązków,

 • cierpliwość,

 • dokładność,

 • odpowiedzialność,

 • łatwość nawiązywania kontaktów,

 • umiejętność logicznego rozumowania.

Elektromechanik – własna firma

Elektromechanicy znajdują zatrudnienie w warsztatach samochodowych oraz w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Bardzo jednak często decydują się podjąć pracę na własny rachunek – takie przedsięwzięcie ma duże szanse na sukces z racji na szybko postępujący rozwój tej branży. Aby uruchomić warsztat elektromechaniczny, nie trzeba posiadać żadnych licencji i zezwoleń. Konieczne jest załatwienie standardowych formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej, a zatem zarejestrowanie firmy w CEIDG. Wymaga to wypełnienia specjalnego formularza dostępnego w urzędzie gminy lub miasta.

O ile formalności nie są skomplikowane i nie oznaczają konieczności ponoszenia wysokich wydatków, o tyle organizacja warsztatu elektromechanicznego to inwestycja wymagająca niemałych nakładów finansowych. Na początek trzeba mieć minimum 50 tys. zł, chociaż ostateczna kwota jest zdeterminowana zakresem świadczonych usług, jakością wyposażenia oraz możliwościami lokalu, który powinien odpowiadać licznym wymogom. Przed rozpoczęciem w nim działalności trzeba uzyskać pozytywną decyzję Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Na wyposażeniu warsztatu muszą się znaleźć m.in. podnośniki kolumnowe, kompresory, odsysacze spalin, specjalne narzędzia diagnostyczne etc. Wraz z upływem czasu warsztat będzie się rozwijał, co jest naturalną konsekwencją postępu technicznego w omawianej branży.

Klientów pozyskuje się na różne sposoby, aczkolwiek w tej dziedzinie jakość świadczonych usług odgrywa pierwszorzędną rolę. Zalecanym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z warsztatem mechanicznym i wzajemne polecanie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here