Praca jest kwestią indywidualną każdego z nas. Nasze doświadczenie, umiejętności kwalifikacje kierują nas na odpowiednie stanowiska, a co się za tym wiąże, również odpowiednie finansowe wynagrodzenie. Im bardziej wymagająca, odpowiedzialna prac, która wymaga większych umiejętności i kwalifikacji, tym samym więcej zarobimy, przykładowo pilot samolotu zarobi zdecydowanie więcej od stewardessy. Pomimo tego, że oba zawody mają spore wymagania względem przyszłych pracodawców, to właśnie na pilocie spoczywa największa odpowiedzialność. On bowiem odpowiada za życie wielu pasażerów, których przewozi. Każdy z nas jednak jest stworzony do innych rzeczy. Zatem nie każdy z nas będzie mógł zostać pilotem. Aby nim zostać, musimy ponieść także spore koszty. Nie jest to zawód, do którego przygotowania nie potrzebujemy wnieść odpowiedniego zaplecza finansowego, jak np. w przypadku fryzjera. Pamiętajmy zatem przy wybieraniu zawodu, aby zwracać na to uwagę. Lekarz i prawnik to są także wymagające zawody. Własna firma to bardzo dużo wyrzeczeń, nerwów oraz pilnowania i dbania o prawidłowy rozwój. W końcu mając własną firmę będziemy odpowiadać nie tylko za samych siebie, ale z czasem również za naszych pracowników, którzy będą wykorzystywać swoje umiejętności dla nas.
W zależności od wykonywanej pracy i ilości godzin, możemy mieć inne typy umowy. Może to być umowa o pracę na czas nieokreślony, określony, na czas próbny, umowa zlecenie, umowa o dzieło. Nie wspominamy o pracy, tzw. na czarno, gdzie pracodawca nie daje nam żadnej umowy, a co za tym idzie, pracownik i pracodawca oficjalnie nie mają względem siebie żadnych zobowiązań. Pamiętajmy, że w zależności od typu umowy i tego, jak jest ona sformułowana, obowiązują nas zupełnie inne zasady. W przypadku umowy o pracę mamy określoną ilość godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach. Umowa zlecenie, w zależności od formy, przeważnie polega na tym, że nie ma określonej ilości godzin, jest za to zadanie, które mamy wykonać i, za które otrzymamy określone wynagrodzenie. Wiadomo, jednak to wszystko zależy od tego, czym tak naprawdę się zajmujemy. Inaczej będzie wyglądać umowa zlecenie dla grafika, a inaczej dla kelnera. Jest to więc sprawa indywidualna. Tak samo jest w przypadku wypowiedzenia umowy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony stricte od czasu, jaki przepracowaliśmy. Reguluje to wszystko bowiem kodeks pracy, w którym jest od góry narzucony okres wypowiedzenia, który nas obowiązuje. W przypadku umowy zlecenie często jest to możliwe w każdym momencie. Oczywiście pod warunkiem, że umowa nie stanowi inaczej. Przykładowo może być zawarte, że okres wypowiedzenia wynosi miesiąc czasu i nic z tym nie możemy zrobić. Wiadomo, istnieje także szansa na to, aby dogadać się z pracodawcą i skrócić owy okres. Wszystko zależy od nas i od szefa, z którym musimy się w tej kwestii porozumieć.
Jak jest jednak w kwestii urlopu? Ile urlopu za miesiąc pracy? Kiedyś, osoba która miała staż pracy wynoszący 10 lat posiadała dopiero pełny urlop. Nowa ustawa stanowi jednak nieco inaczej. Początkujący pracownik, tj. taki, który nie ma dużego stażu pracy, np. ukończył jedynie szkołę średnią i podjął się pracy, posiada dopiero cztery lub pięć lat stażu. Oznacza to tym samym, że nie przysługiwało mu prawo do pełnego urlopu. Mając umowę o pracę, po przepracowaniu każdego miesiąca, przysługiwało mu 1,66 dnia urlopu, co stanowiło 1/12 urlopu w skali roku, czyli dwadzieścia dni wolnego. Po dziesięciu latach stażu pracy dostawaliśmy dwadzieścia sześć dni urlopu. Stanowiło to 2,16 dnia po przepracowanym miesiącu.
Pamiętajmy także, że podczas pracy i nauki w tym samym czasie, staż pracy się nie kumuluje. Przeważnie pracownik wybiera zatem korzystniejszą dla siebie wersję.
Urlop zatem jest bardzo ważną kwestią dla każdego z nas. Po ciężkiej pracy potrzebujemy wytchnienia i odpoczynku. Urlop jedynie przysługuje nam mając umowę o pracę. W przypadku umowy zlecenie nie mamy możliwości pobierania urlopu wypoczynkowego, o czym warto pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here