Zawiesie to sprzęt służący do podnoszenia, podtrzymywania czy przenoszenia dużych i ciężkich ładunków, wykorzystywany w dużych maszynach takich jak suwnice, żurawie czy dźwigi. Zawiesia mogą być wykonane z różnych surowców i posiadać różny zakres dodatkowych cech charakterystycznych. Najbardziej jednak popularne są zawiesia łańcuchowe.

Zawiesia łańcuchowe – charakterystyka

Swoją popularność tego typu zawiesia zawdzięczają oczywiście możliwości obsługi dużego dopuszczalnego obciążenia oraz bardzo wysokiej odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne. Zawiesia łańcuchowe znajdują zastosowanie w najbardziej wymagających branżach i trudnych pracach przeładunkowych przy budowach lub w przemyśle.

Do podstawowych zalet takiego sprzętu zalicza się między innymi długi okres żywotności. Zawiesia łańcuchowe służą przez długi czas, nawet podczas obciążania ich nawet do 30 ton. Zawiesia ze stali odporne są również na uszkodzenia mechaniczne, które mogą oczywiście wystąpić podczas pracy. Zawiesia mają możliwość regulacji długości, dzięki czemu możemy dostosować je do wysokości. Zaletą jest również ich duża uniwersalność, dzięki możliwości zastosowania różnego rodzaju końcówek. Prosta jest też sama naprawa czy wymiana uszkodzonych elementów.

Wykorzystanie zawiesi łańcuchowych

Zawiesia łańcuchowe najszersze zastosowanie mają rzecz jasna w branży budowlanej. Duża ilość ciężkich elementów, które należy stale przenosić czy podnosić, często na bardzo duże wysokości. Wszystkie dźwigi czy żurawie na placu budowy wykorzystują zawiesia. Wykorzystywane są również w innych branżach, na przykład w halach magazynowych przy suwnicach czy w portach morskich przy rozładunku i załadunku towarów. Można by wymieniać jeszcze długo szerokie zastosowanie zawiesi, które w przemyśle są bardzo podstawowym narzędziem pracy wielu podnośników i ciężkich maszyn.

Ze względu na dużą wytrzymałość materiału i możliwość przenoszenia naprawdę dużych i ciężkich przedmiotów zawiesia są niezastąpionym narzędziem w branżach i przemyśle „ciężkim”. Dobrze dobrane i wykonane zawiesia będą służyły przez długi czas, pracując nawet z bardzo ciężkimi towarami, z jakimi na co dzień mierzą się te branże.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here