Zakup firmowego auta jest nie lada wydatkiem, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing lub kredyt samochodowy. Jednak nie każdy z nich wie, jak wygląda amortyzacja środków trwałych w tym drugim przypadku, dlatego wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Zacznijmy od tego, co to jest i jak wybrać kredyt samochodowy. To zobowiązanie celowe, co oznacza, że środki pozyskane w ten sposób można wydać w ściśle określony sposób. Kredyt samochodowy można przeznaczyć na zakup samochodu nowego lub używanego (totalmoney.pl), aczkolwiek w tym drugim przypadku bank może nałożyć ograniczenia co do wieku pojazdu. W praktyce oznacza to, że zwykle auto w dniu zakończenia spłaty zadłużenia nie może być starsze niż np. 10 lat.

W znalezieniu korzystnej oferty pomóc może porównywarka kredytów samochodowych. Przedstawione są w niej warunki obowiązujące w różnych bankach, można sprawdzić jakie jest oprocentowanie, prowizja, RRSO. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że kredyty samochodowe mają tak korzystne oprocentowanie, ponieważ banki stosują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak cesja polisy. Ponadto kalkulator kredytu samochodowego pozwala na sprawdzenie tylko tych ofert, które spełniają określone parametry dotyczące kwoty zobowiązania czy okresu spłaty.

Co to jest amortyzacja środków trwałych?

Jeśli prowadzisz firmę, to musisz wiedzieć, czym jest amortyzacja środków trwałych. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób możesz zoptymalizować podatki, a w praktyce – obniżyć ich wysokość. Środkami trwałymi są rzeczowe składniki majątku, które według założenia użytkowane są co najmniej przez rok i wykorzystywane są na potrzeby prowadzonej działalności. Mogą to być budynki, maszyny, urządzenia, a także samochody.

Natomiast amortyzacja jest to stopniowe zużycie środków trwałych poprzez odpisy amortyzacyjne. W praktyce polega to na tym, że można wliczyć określone kwoty w koszty firmy i co za tym idzie – oszczędzać dzięki niższemu podatkowi. Możliwa jest jednorazowa amortyzacja środków trwałych, amortyzacja metodą liniową lub metodą degresywną. A jak to wygląda, gdy pojazd zakupiony jest na kredyt?

Kredyt samochodowy a amortyzacja

W przypadku pojazdu firmowego kupionego za środki pozyskane z kredytu samochodowego problematyczne okazuje się to, że bank widnieje jako współwłaściciel auta w dowodzie rejestracyjnym.

Co to będzie oznaczać dla podatnika? Może on wliczyć samochód do ewidencji środków trwałych, jednak w inny sposób obliczana będzie jego wartość początkowa, od której dokonuje się odpisów. Wartość liczona jest proporcjonalnie do tego, jaki jest udział przedsiębiorcy we własności. Można więc dokonać jedynie częściowej amortyzacji.

Istnieje też możliwość wliczenia w koszty odsetek od kredytu samochodowego.

Jak widzisz, korzystniej jest amortyzować samochód zakupiony na własność. W praktyce jednak niewiele firm może sobie na to pozwolić, a kredyt na auto jest dla nich korzystnym rozwiązaniem. W tym wypadku warto pamiętać o tym, że nadal można dokonywać odpisów amortyzacyjnych, choć nie w pełnej wysokości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here