Praca pochłania całe dnie większości ludzi na świecie. Niestety wielu zapomina o odpowiednim żywieniu w godzinach pracy. Czasami jednak ciężko jest zdrowo odżywiać się w niej. Zazwyczaj dzieje się tak ze względu na brak czasu, bufetu czy przerw na jedzenie. Często kończy się to notorycznym zapełnianiem żołądka kawą czy szybkimi kęsami mało wartościowego pokarmu. Wielu również przynosi drugie śniadanie z powrotem do domu, nie mając czasu na dokończenie go w pracy.
Należy pamiętać, że nie można przez wiele godzin pracować z pustym żołądkiem. Podstawą zbilansowanej diety bowiem są regularne posiłki. Wielu zadaje pytanie co jeść w pracy? Każdy odpowiedziałby na to pytanie – zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Czy to jest odpowiednie myślenie? Niewątpliwie tak. Jednak wiele osób nie wie jak dobrać odpowiednie składniki na drugie śniadanie. Warto pamiętać, że zamiast niezdrowych przekąsek lepiej zabrać ze sobą zdrowe dania, takie jak pełnowartościowe kanapki z warzywami, krojone owoce czy płatki z naturalnym jogurtem.
Drugie śniadanie powinno składać się z produktów zawierających cukry, czyli węglowodany. Nie musi to jednak oznaczać wyboru słodkiego batonika. Mogą to być bowiem pełnoziarniste płatki zbożowe czy pieczywo, które zapewniają ogromną ilość węglowodanów złożonych. Kolejnymi produktami zawierającymi cukry proste są suszone, jak i świeże owoce. Niesamowicie odżywczym elementem drugiego śniadania może być miód podany w różnych postaciach. Można na przykład polać nim płatki zbożowe czy dodać do go sałatki owocowej. Węglowodany warto podawać z produktami, zawierającymi białko. Są to między innymi ryby, jaja, wędliny, przetwory mleczne czy sojowe. Jednak niektórzy wolą gotowe i sprawdzone przepisy na pyszne drugie dania. Oto kilka przykładów szybkich i prostych dań, genialnych na codzienne poranki w pracy.
* Ulubione owoce pokrojone w kostkę w jogurcie z miodem i orzechami,
* Własnoręcznie pieczone ciasteczka zbożowe,
* Pieczywo pełnoziarniste z masłem orzechowym,
* Pokruszony batonik musli z orzechami i jogurtem naturalnym
* Płatki z mlekiem
* Wafle ryżowe z masłem orzechowym
* Koktajle owocowe

Na lunch natomiast świetnym pomysłem będzie przygotowanie sałatki z kurczakiem, sałatkę makaronową czy ryżową z warzywami. Dla zwolenników placków tortilli dobrym rozwiązaniem będzie wypełnienie ich tym, co najbardziej lubią, na przykład warzywami czy polędwiczkami z kurczaka. Rewelacyjnym rozwiązaniem może być przygotowanie do pracy pysznej oraz zdrowej zupy krem z cukinii, porów czy pomidorów. Można również wzbogacać swoją codzienną dietę w zdrowe przekąski, które dostarczają dużo energii oraz wzmacniają odporność organizmu. Są to między innymi jogurty z otrębami, chipsy warzywne lub owocowe, orzechy, migdały czy różnego rodzaju surówki.
Dobrze jest spożywać niewielkie posiłki co 3 lub 4 godziny. W przypadku osób, które zaczynają prace o godzinie 8.00 powinny do godziny 11.00 zjeść drugie śniadanie. Następnie należy do godziny 14.00 zjeść lunch, który może składać się na przykład z sałatki warzywnej czy kanapek z ciemnego pieczywa. Często jednak wielu nie przestrzega pór racjonalnego spożywania posiłków. Warto pamiętać bowiem, że brak regularnych posiłków w ciągu dnia spowalnia metabolizm i zmniejsza efektywność. Często prowadzi to do objadania się wieczorami. Niestety prowadzenie takiego trybu życia jest bardzo szkodliwe dla organizmu. Nie można również zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu w pracy. Szczególną uwagę należy zwrócić na to w upalne dni. Najlepszym wyborem jest woda, ponieważ niektóre słodkie napoje jeszcze bardziej nasilają pragnienie. Nie należy także pić dużych ilości mocnych kaw czy herbat.
Większość ludzi w swojej pracy spożywa posiłki w pośpiechu. Często kończy się to sięganiem po chińskie zupki czy inne gotowe dania ze sklepu. Rzadko jednak zastanawiają się nad wpływem tych produktów na zdrowie. Warto więc przemyśleć codzienny skład posiłków spożywanych w pracy. Odpowiednio dobrany skład dań może bowiem poprawić codzienne samopoczucie w pracy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolska praca
Następny artykułJak napisać CV?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here