Pieczątka imienna w wolnych zawodach – jak przygotować i gdzie zamówić?

0
1727

Pieczątka imienna w wolnych zawodach – jak przygotować i gdzie zamówić?

W ostatnich latach pieczątki imienne zyskują na popularności. Coraz większa liczba przedstawicieli tzw. wolnych zawodów przekonuje się do tego, że warto mieć stempel ze swoim imieniem i nazwiskiem. Aktualnie wyrobienie takiej pieczątki najwygodniej i najbezpieczniej zlecać online firmom takim jak Stampler.pl, których wieloletnia obecność na rynku stanowi potwierdzenie wysokiej jakości świadczonych usług. Co warto wiedzieć na temat wolnych zawodów i pieczątek imiennych?

Czym jest pieczątka imienna?

Jest to typ pieczątki wykorzystywany przez osoby wykonujące wolne zawody lub zajmujące określone stanowiska w strukturze korporacyjnej. Pieczątkami imiennymi posługują się osoby, które wykonują funkcje publiczne (licencjonowane, z mianowania lub z powołania) oraz tzw. wolne zawody. Najważniejsze informacje, które muszą się znaleźć na takiej pieczątce to: imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko lub pełniona funkcja.

Bardzo często pieczątka imienna składa się z trzech linijek tekstu. Pomiędzy górną liniaturą, na której zamieszcza się dane osobowe a informacją o pełnionej funkcji, znajduje się miejsce na złożenie podpisu odręcznego. Dodatkowe informacje, w zależności od specyfiki działalności, to numer nadanych uprawnień czy oznaczenie potwierdzające prawo do wykonywania danego zawodu. Często inne dane, które podaje się na takiej pieczątce to tytuł zawodowy albo numer telefonu. Są też tacy, którzy decydują się na pieczątkę imienną z faksymile, czyli kopią ręcznego podpisu. Warto na pieczątki imienne jednak spojrzeć nie tylko jak na praktyczne narzędzie pracy, ale też dodatkową formę reklamy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wizytówek.

Pieczątka imienna – jak powinna wyglądać?

Nie ma jednej złotej zasady, ponieważ wygląd pieczątki imiennej trzeba dopasować do specyfiki działalności. Bardzo ważne jest to, by pieczątka firmowa była trwała i precyzyjnie wykonana. Dostępne do wyboru pozostają różne kształty, formy i materiały, z których ostatecznie powstają pieczątki imienne. Jeśli odbicie jest niewielkich rozmiarów, to zdarza się, że numer wykonywania zawodu albo nadanych uprawnień zamieszcza się na pieczątce pionowo lub poziomo na dole. Bardzo ważne, by informacje zawarte na pieczątce imiennej były czytelne. Decyduje o tym krój i kolor czcionki. Najpopularniejsze formaty to: 26 × 6 mm, 46 × 18 mm, 38 × 14 mm. Każdy może dobrać rozmiar dla siebie, a dodatkowo spersonalizować czcionkę: określić jej wielkość oraz formatowanie. Można na pieczątce także zamieścić logo.

Komu potrzebna jest pieczątka imienna?

Najczęściej korzystają z niej osoby prywatne, przedsiębiorcy, pracownicy instytucji, artyści, czyli mówiąc w skrócie osoby, które pracują na własny rachunek. Wśród wolnych zawodów wymienia się m.in.: adwokatów, architektów, doradców podatkowych, inżynierów budownictwa, komorników, lekarzy, dentystów, psychologów, fizjoterapeutów, tłumaczy, nauczycieli, księgowych czy markerów giełdowych.

Pieczątki imienne

Pieczątki imienne – co mówi polskie prawo?

Zapisy na temat wolnych zawodów znajdują się w ustawie z dnia 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz artykuł 88 tzw. kodeksu spółek handlowych w przepisach o spółkach partnerskich. Szczególną uwagę na zapisy o wolnych zawodach zwraca się branży prawniczej, ponieważ przedstawiciele wolnych zawodów:

  • mają wysokie kompetencje i kwalifikacje,
  • wykonują swoją pracę samodzielnie,
  • utrzymują więź z klientem i kierują się szczególnym etosem zawodowym.

Dodatkowo podkreśla się niezależność oraz samodzielność w podejmowaniu decyzji, a także osobistą odpowiedzialność za wykonywanie konkretnych usług. W określonych przypadkach osoby, które wykonują wolny zawód, mają szczególny status prawny związany z zachowaniem tajemnicy zawodowej. Właśnie dlatego przedstawiciele wolnych zawodów tacy jak lekarze czy pielęgniarki powielają określony schemat związany z wyglądem pieczątki. Przykładowo, o wzorze pieczątki lekarskiej decyduje uchwała nr 100/05/IV Naczelnej Izby Lekarskiej z 16 września 2005 roku.

Pieczątki imienne w internecie

Dziś można zamówić pieczątkę imienną dla siebie bez wychodzenia z domu. Warto jednak na początek:

  • zapoznać się z instrukcją zamawiania pieczątek przez internet,
  • przejrzeć modele pieczątek, które są dostępne na stronie,
  • zastanowić się chwilę nad treścią oraz czcionką tekstu,
  • wybrać wygodny sposób płatności.

Pieczątka imienna praktycznym narzędziem pracy w różnych branżach

Dobrze wykonana pieczątka imienna, podobnie jak tradycyjna pieczątka firmowa, sprawdzi się w kontaktach zawodowych każdego dnia. Jej wykorzystanie podkreśla profesjonalizm w pracy oraz wysoką kulturę organizacyjną w korporacjach. Jej zakres używania jest szeroki. W zależności od tego, gdzie chcemy je używać, możemy wybrać model, które zapewni maksymalny komfort. Jeśli zlecimy jej wykonanie profesjonalistom, mamy także gwarancję precyzji, niezawodności i wyraźnego odbicia.

Inne modele pieczątek Trodat i Colop, które można zamówić w atrakcyjnej cenie, są dostępne na stronie: http://www.stampler.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here