Okres poszukiwania pracy to nierzadko czas stresu, długich poszukiwań, przeanalizowanych opinii, a także wiele odbytych rozmów z potencjalnym pracodawcą.
Ile dni na poszukiwanie pracy przeznaczyć, aby znaleźć to, czego szukamy? Wszystko zależy od aktualnego zapotrzebowania na usługi, jakie możemy zaoferować lub jakie cechy są naszą mocną stroną. Oczywiste jest, że doświadczenie jest podstawą. Przebyte szkolenia, certyfikaty ukończonych kursów lub kierunek studiów to duża przewaga, jednak wiele pracodawców pomija wymaganie doświadczenia w danym zawodzie i oferuje szkolenie, które odbywać ma się w trakcie pracy. Oczywiście takie rozwiązanie nie może mieć miejsca w stosunku do zawodów wymagających rozległej wiedzy. Nikt przecież nie przeszkoli w miesiąc młodej osoby na architekta, czy chirurga. Szkolenie w pracy najczęściej dotyczy zadań, które nie są zbytnio skomplikowane a ich zakres nie wykracza ponad zdolności przeciętnego człowieka. Kasjer, pracownik stacji benzynowej, czy osoba do prac manualnych przy taśmie produkcyjnej to zawody, których nauczyć można się nawet w mniej niż miesiąc, zarabiając jednocześnie pieniądze pozwalające na normalne funkcjonowanie.
Jeżeli kieruje nami jednak większa ambicja to przygotować musimy swe nastawienie na szkolenie, lub staż, które albo są darmowe, albo wręcz musimy za nie zapłacić. Efekt nauki może być różny i nie gwarantuje on nam stałej i dobrze płatnej posady. Przykładowo, aby staż był wysoce doceniony przez przyszłego pracodawcę, musi być on wykonany raczej w liczącej się na rynku pracy firmie. Staż, jest zwieńczony przeważnie oceną osoby, która go odbyła. Dobra opinia końcowa to z pewnością duży plus dla nas. Jeżeli zaś chodzi o kursy, sprawa ma się podobnie jak w przypadku zdawania szkoły średniej. Uczeń może odbyć szkolenie dając z siebie więcej, lub mniej tym samym wpływając na jakość, tego za cało właściwie płacimy. Warto więc dobrze się zastanowić i ustalić plan działania, aby nie tracić więcej czasu, niż realnie tego potrzebujemy. Warto pamiętać, że szkolenia i kursy odbywać możemy na przykład w weekendy, co daje możliwość jednoczesnej pracy i zaoszczędzenia pieniędzy. Ponadto niektóre zakłady szkoleniowe oferują dotacje, które możemy uzyskać w określonych warunkach. Czasami warto zajrzeć do tak zwanego pośredniaka, gdzie możemy dowiedzieć się o takich dofinansowaniach, lub stażach za które dostaniemy wynagrodzenie. Takie wynagrodzenie raczej nie zakwalifikuje się do najniższej krajowej, lecz nie jest też wysiłkiem bez pieniężnego zysku.
Sprawa ma się inaczej, jeżeli mamy już umowę o prace i chcemy podjąć się czegoś nowego. Wtedy warto trzeba pamiętać o okresie wypowiedzenia, który musimy przepracować w razie złożenia rezygnacji. Okres taki różni się od czasu jaki przepracowaliśmy w firmie. Dwa tygodnie, miesiąc i więcej to dość długo i trzeba to wziąć pod uwagę. Istnieje jednak możliwość dogadania się z nowym pracodawcą, tak, aby ten zatrudnił nas w momencie zakończenia okresu wypowiedzenia. Taka sytuacja będzie możliwa, jeżeli firma w której chcemy pracować, nie jest w sytuacji nagłej potrzeby uzupełnienia personelu.
Aby skrócić czas poszukiwań, warto zadbać o swoje CV. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby przedstawić nasze doświadczenie w jak najlepszym świetle, możemy zlecić to firmo specjalizującym się w takich usługach. Warto też być zarejestrowanym na wielu portalach, które są jednocześnie wyszukiwarkami ofert. Im więcej osób nas widzi, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś do nas napisze. Jeżeli ukończyliśmy opisane wyżej kursy, czy staż to jest to pozycja, która powinna znaleźć swe miejsce na naszym profilu. Liczy się w zasadzie każde doświadczenie, lecz pamiętać trzeba, że nie zawsze warto wymienić doświadczenie w jakimś zakładzie pracy, gdzie wytrwaliśmy zaledwie miesiąc, czy dwa. Taka wzmianka sugeruje, że szybko się poddaliśmy i nie byliśmy stabilnym wyborem dla byłego szefa. Warto więc poszukać przykładów dobrze napisanego CV, podejść do tego kreatywnie i bez kombinowania w złym tego słowa znaczeniu.