Nauka jest nieodłącznym elementem naszego życia, tak samo praca. Edukacja i praca zajmują większą część naszego życia i czasu. Pamiętajmy bowiem, że średnio idziemy do zerówki już w wieku 5 lub 6 lat. Następnie musimy przejść przez 8 klas podstawówki i dopiero potem udać się do szkoły średniej. Nie jest ona wymagana. Wymóg prowadzenia nauki jest obowiązkowy do lat 18 każdego z nas, o czym warto pamiętać. Nie można jednak pominąć faktu, że posiadanie wykształcenia w wielu zawodach jest wymagane, wręcz konieczne. Wiadomo, nie do wszystkich, bo do niektórych wystarczy posiadać odpowiednie kwalifikacje, np. dla kierowcy wystarczy posiadać prawo jazdy i odpowiednie doświadczenie za kierownicą. Jeśli jednak chcielibyśmy zostać lekarzem czy prawnikiem, musimy mieć ukończone odpowiednie studia, a następnie mieć odpowiednie przygotowanie do zawodu. Bycie piosenkarzem, politykiem, YouTuberem, kierowcą itp. zawody, nie wymagają od nas posiadania żadnego konkretnego wykształcenia. Dodatkowo, chcąc założyć własną firmę, również niekoniecznie musimy posiadać wykształcenie. Bardzo często wystarczą umiejętności, wiedza z danego zakresu lub po prostu doświadczenie.
Czy studia wliczają się do lat pracy? Pamiętajmy, że nie tylko dzięki pracy możemy zdobyć staż pracy. Edukacja również nam to zapewnia. Sama szkoła średnia, w zależności od tego, jaką przybrała formę, daje nam odpowiednio lata:
– liceum – 4 lata
– szkoła zawodowa – 4 lata
– technikum – 5 lat
– szkoła policealna po ukończeniu liceum – 6 lat
Po szkole średniej możemy zatem iść i uczyć się dalej lub zrezygnować z dalszej edukacji i podjąć pracę. Jeśli jednak wybieramy formę pierwszą, warto wspomnieć o fakcie, iż po ukończeniu studiów, dostajemy aż 8 lat stażu pracy. Ważną informacją dla wielu osób będzie również fakt, że po przejściu przez 3-letnie studia licencjackie, nasze wykształcenie jest brane pod uwagę jako wyższe, tym samym mamy już możliwość dostania 8 lat stażu pracy, bez tytułu magistra i kolejnych dwóch lub trzech lat nauki.
Kwestie prawne odnośnie pracy i stażu są zapisane w kodeksie. Pamiętajmy także o licznych umowach. Ich typ też może mieć znaczenie. Pamiętajmy jednak, że umowa o pracę, zlecenie, jak również staż wliczają się później do emerytury. jest to dla nas bardzo dobra i korzystna wiadomość. Tak samo kwestia edukacji. Dzięki temu, czas który poświęcimy na naukę nie pójdzie na darmo i osoby, które zrezygnują z dalszej edukacji na rzecz szybko podjęcia pracy, będą od razu pracować na swoją przyszłą emeryturę w bezpośredni sposób, na umowie. Warto jednak się zastanowić nad tym, czy jednak dalsza edukacja nie przynosi lepszych rezultatów w postaci zdobycia szybciej większego stażu pracy. Nie można jednak pominąć także faktu, że do stażu pracy wliczają się także studia doktoranckie czy też indywidualne zatrudnienie we własnych gospodarstwie rolnym lub u współmałżonka. Liczne regulacje prawne i zapiski są możliwe do odnalezienia w kodeksie pracy.
Pamiętajmy także, że od tego, jaki posiadamy staż pracy, czyli ile lat wynosi, taki też będziemy mogli później dostać urlop. Przykładowo, po przepracowaniu dziesięciu lat dostajemy pełny, który wynosi 26 dni w skali roku. Tym samym po przepracowanym miesiącu nabija się nam 2,16 dnia urlopu, natomiast w momencie, gdy nie mamy tego czasu, wynosi on dwadzieścia dni i w skali miesiąca jest to 1,66 dnia.
Nauka zatem nie tylko przynosi nam korzyść w postaci nabicia szybciej stażu pracy, jak również posiadamy wykształcenie, dzięki któremu bardzo często możemy dostać się na wymarzone stanowisko lub szybciej awansować. Warto jednak, podczas studiów, podjąć także jakąś pracę. Pamiętajmy jednak, że wtedy do stażu pracy liczy się nam tylko jedna forma. Głównie ta, która jest dla nas bardziej korzystna. Ucząc się niestacjonarnie mamy możliwość podjęcia pracy na pełną umowę o pracę, natomiast podczas studiów dziennych, być może udałoby się nam dostać umowę na pół etatu lub jedynie umowę zlecenie. Warto jednak połączyć te dwie formy, gdyż dzięki temu zyskamy więcej doświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here