SAP liderem na rynku oprogramowania ERP.

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie wspomagające zarządzaniem przedsiębiorstwem, którego funkcjonowanie opiera się na zbieraniu, analizie oraz wykorzystywaniu danych i informacji do podejmowania optymalnych biznesowych decyzji. Wszystkie zachodzące w organizacji procesy zostają zintegrowane dzięki czemu osoby na stanowiskach decyzyjnych mogą posiadać równoczesny wgląd w takie obszary jak księgowość, finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi, planowanie produkcji, zaopatrzenie, magazynowanie, logistyka czy sprzedaż. Pakiet oprogramowania ERP stworzony przez niemiecką firmę SAP (SAP ERP) to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych produktów w tej kategorii, ceniony w przedsiębiorstwach na całym świecie – warto zatem dobrze opanować jego znajomość, przynosi bowiem nieocenione korzyści.

Czym jest system SAP ERP?

SAP to założone w 1972 r. niemieckie przedsiębiorstwo informatyczne pionierskie w dziedzinie oprogramowania ERP – dlatego też wymieniając jego nazwę, często ma się na myśli właśnie ten konkretny produkt. SAP ERP to oprogramowanie modułowe czyli składające się z niezależnych, ale współpracujących ze sobą aplikacji. Moduły tworzące SAP ERP to m.in. Finanse, Logistyka czy Human Capital Management; komponenty tych modułów to m.in. Rachunkowość Finansowa, Majątek Trwały, Controlling, Analiza zyskowności, Zarządzanie czasem pracy, Obsługa klientów bądź Zarządzanie jakością. Jako dodatkowy moduł wyodrębniono specjalne, dedykowane Rozwiązania Branżowe, które odpowiadają na specyficzne potrzeby organizacji z konkretnych sektorów – przykładowo można tu wymienić rozwiązania skierowane dla służby zdrowia, szkolnictwa wyższego, mediów czy branży paliwowej. Poszczególne moduły pozwalają realizować różne cele przedsiębiorstwa – wysyłanie towarów, fakturowanie, analizy sprzedażowe, rozliczanie płac i zarządzanie wynagrodzeniami, rozliczanie podróży służbowych, zarządzanie inwestycjami i wiele więcej. Jak można się zatem przekonać, wielkim atutem SAP ERP jest jego wszechstronność, które zapewnia możliwość załatwiania wszystkich spraw istotnych dla każdej rozbudowanej organizacji. Odpowiednio wdrożony system SAP ERP oznacza oszczędność czasu, niższe koszty i wzrost produktywności, a więc sprawy o absolutnie priorytetowej wadze.

Nauka.

SAP ERP nie jest narzędziem prostym w obsłudze, co wynika m.in. ze stopnia jego złożoności i szerokiego zastosowania. Aby naprawdę sprawnie się nim posługiwać, potrzebne jest przede wszystkim doświadczenie praktyczne, którego nie może zastąpić sama teoria. Udział w szkoleniach to znakomity pomysł – z tej formy edukacji można bardzo dużo wynieść, a rynek oferuje szeroki wybór dobrze przygotowanych i prowadzonych przez profesjonalistów zajęć na wysokim poziomie merytorycznym. Powinny się na nie jednak udawać osoby, które miały już wcześniej kontakt z programem a szkolenie jest dla nich okazją do poszerzenia swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności. Oczywiście na początku takie doświadczenie nie musi być duże, ważne jednak żeby rozpoczynający szkolenie użytkownik posiadał pewne elementarne pojęcie na temat SAP ERP, które umożliwi mu dalszy rozwój. Do ćwiczeń na własną rękę potrzebny jest dostęp do serwera testowego – pod żadnym pozorem nie można go pomylić z serwerem produkcyjnym, grozi to bowiem rzeczywistym wykonaniem jakiejś operacji, która w ramach treningu powinna pozostać wyłącznie symulacją. Zdarza się, że niektóre osoby specjalnie rozpoczynają pracę w miejscach gdzie używa się SAP ERP po to by uczyć się posługiwania programem w codziennej praktyce zawodowej. Następnym krokiem po pierwszych samodzielnych próbach nauki oraz udziale w szkoleniach może być przystąpienie do oficjalnych egzaminów certyfikujących. Certyfikaty SAP oznaczają formalne potwierdzenie kompetencji w tej dziedzinie stanowiąc ważny atut na rynku pracy oraz dobrą kartę przetargową w ubieganiu się o awans albo wyższe zarobki.

SAP ERP – pewna inwestycja.

Oprogramowanie SAP ERP to nieoceniona pomoc w codziennym zarządzaniu przedsiębiorstwem, właściwej alokacji zasobów oraz nadawaniu sprawom biznesowym właściwego kierunku. O jego zaletach przekonały się już setki tysięcy przedsiębiorstw na całym świecie – warto zatem podążyć ich śladami i skorzystać z oferowanych przez SAP możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here