Praca w życiu każdego z nas odgrywa kluczową rolę. Aby coś w życiu mieć, musimy na to pracować. Praca, którą wykonujemy, jest w odpowiedni sposób gratyfikowana. W zależności od naszego doświadczenia, stanowiska oraz tego jakie mamy wykształcenie, a czasem nawet od naszych znajomości, zależy to, gdzie się znajdziemy i ile zarobimy. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy dążyć do zawodu, w którym czujemy się dobrze. Musimy robić to, co tak naprawdę lubimy. Kto z nas byłby bowiem w stanie wytrzymać całe życie robiąc coś, czego tak naprawdę nie znosi? Pamiętajmy także, że to my sami jesteśmy kowalami naszego losu i w głównej mierze sukces zależy od nas samych. Wszystko to, co czego się nauczymy może się nam przydać prędzej czy później w innej pracy. Liczne szkolenia, staże, praktyki mogą nam pomagać w podnoszeniu naszych kwalifikacji. Nie zapominajmy jednak o tym, że to my sami mamy wpływ na to, jak dobrze radzimy sobie w licznych sytuacjach i co tak naprawdę potrafimy. Samorozwój i samorealizacja oraz upartość w dążeniu do celu są bardzo istotnymi elementami pracy. Pamiętajmy także o tym, że odpowiedni staż pracy wpływa na naszą emeryturę. Tak samo jeśli chodzi później o kwestię finansową.
Każdy z nas powinien starać się dążyć do zdobywania doświadczenia i poprawy statusu materialnego. Musimy szukać pracy, która spełniać nasze oczekiwania, będzie sprawiać nam przyjemność, a przy tym będziemy dostawać za to odpowiednią ilość funduszy, aby móc godnie żyć. Każdy z nas w końcu pracuje po to, aby mieć z tego korzyści w różnej postaci. Czy to na wydawanie na rachunki, potrzebne przedmioty, budowę, wczasy oraz wiele innych. Pracujemy po to, aby wydawać i móc żyć. Bez pieniędzy nie bylibyśmy w stanie kupić sobie jedzenia, opłacić rachunków, ubrać się, umalować, jechać gdzieś, itp. Stąd też nasze dążenia są czymś naturalnym i oczywistym, co nie dziwi nikogo. Pracodawcy i pracownicy doskonale rozumieją tę sytuację. Stąd też możemy zmieniać pracę, eksperymentować i tym samym rozwijać się i zarabiać pieniądze na nasze potrzeby.
Co jeśli jednak jesteśmy związani umową, a znaleźliśmy lepszą ofertę? Nie ma z tym większego problemu. Możemy bowiem złożyć wypowiedzenie. Wniosku tego pracodawca nie może odrzucić, co jest zapisane w kodeksie pracy. Stąd też musi je przyjąć i rozpocząć poszukiwanie nowego pracownika. Okres wypowiedzenia jest różny, w zależności od tego, jak długo pracujemy w danej firmie i jaki mamy typ umowy. Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? To nie jest nic trudnego. Pamiętajmy o tym, aby w prawym górnym rogu umieścić miejscowość oraz datę. Następnie po lewej stronie, poniżej daty, piszemy nasze wszystkie dane osobowe typu imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, e-mail. Po prawej, poniżej naszych danych, wpisujemy do kogo kierujemy owe wypowiedzenie. Może to być sam szef, ogólnie firma lub osoba, która zajmuje się jedynie tego typu sprawami. Następnie piszemy dane firmy. Na środku umieszczamy tytuł, który brzmi nieco inaczej, w zależności od umowy, może to być, np. „wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny”, „wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony”, „wypowiedzenie umowy na czas określony”. Gdy to już zrobimy, piszemy poniżej znaną formułkę w postaci „Wypowiadam umowę o pracę [typ umowy], zawartą [data] pomiędzy [nasze dane] a [dane pracodawcy lub firmy] z zachowaniem okresu wypowiedzenia [piszemy okres wypowiedzenia], dodajemy dopisek za obustronną zgodą. Możemy również dopisać powód, nie jest to jednak wymagane i konieczne. Pamiętajmy jeszcze, że po spisaniu wypowiedzenia, musimy się osobiście i własnoręcznie podpisać. Wypowiedzenie może być też złożone do nas od pracodawcy. Pamiętajmy także, że zawsze możemy się spróbować porozumieć z drugą stroną, dając znać, że planujemy odejść. Być może uda nam się dogadać co do okresu wypowiedzenia, szczególnie wtedy, gdyby zależało nam na czasie i szybkim rozwiązaniu umowy z tą firmą i przejściem do innej. Warto pamiętać o tym, aby zachować dobre relacje, gdyż to właśnie ten pracodawca będzie musiał nam wystawić potem rekomendację.