W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o doradztwie kredytowym, a właściwie o jego zaletach. Nie ulega wątpliwości, że rynek kredytów zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego też przed zaciągnięciem zobowiązania, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, jakim jest doradca kredytowy. Na czym dokładnie polega jego praca oraz kto tak naprawdę może zostać doradcą kredytowym?
Doradztwo kredytowe – tylko dla profesjonalistów
Osobom, które nie mają większej wiedzy na temat pracy doradcy kredytowego, zawód ten może kojarzyć się z przedstawicielstwem handlowym – według nich doradca kredytowy reprezentuje po prostu konkretny bank, do którego ofert zachęca swoich klientów. Niemniej jednak warto spojrzeć na zawód doradcy kredytowego nieco szerzej, bowiem doradca z prawdziwego zdarzenia nie reprezentuje żadnej instytucji kredytowej. Jest to osoba działająca niezależnie, w imieniu i na korzyść klienta. Oczywiście, często słyszymy, że w bankach zatrudnieni są doradcy kredytowi, jednak w praktyce są to jedynie pracownicy tychże instytucji. Nie oznacza to jednak, że doradca kredytowy nigdy w banku nie pracował – wręcz przeciwnie, wielu z nich właśnie tam zaczynało swoją karierę, aby poznać świat kredytów od podszewki. Doradca kredytowy nie jest zawodem regulowanym, toteż nie musi on posiadać żadnych, szczególnych uprawnień. Niemniej jednak najczęściej doradcami zostają osoby, które posiadają wykształcenie wyższe z zakresu ekonomii i finansów, a także wieloletnią praktykę zawodową w tym obszarze. Nie jest więc prawdą, że doradcą kredytowym może zostać każdy – do tego potrzebna jest wiedza, pasja i zaangażowanie.
Tomasz Wostal – zobacz więcej informacji o profesjonalnym doradztwie kredytowym.
Na czym polega praca doradcy kredytowego?
Doradztwo kredytowe skupia się na kompleksowej obsłudze klienta, który planuje zaciągnąć kredyt. Najczęściej klienci przychodzą do doradca, gdy zamierzają wziąć kredyt hipoteczny, jednak z doradztwa kredytowego mogą korzystać także firmy, które chcą zaplanować długofalowy rozwój w oparciu o kapitał pożyczkowy. Podstawowym zadaniem doradcy kredytowego jest dokładne wysłuchanie potrzeb klienta oraz jego wymagań. Następnie koncentruje się on na znalezieniu najlepszej oferty – tutaj jednak warto pamiętać, że musi być ona również w zasięgu klienta, w ramach jego zdolności kredytowej. Doradca jest bowiem w stanie, przynajmniej wstępnie, tę zdolność ocenić. Kolejnym zadaniem doradcy kredytowego jest pomóc klientowi w podjęciu decyzji. Oczywiście, ostateczne słowo zawsze należy do kredytobiorcy, jednak bardzo często liczy on na profesjonalną i rzeczową opinię doradcy. Specjalista może również, w ramach udzielonego pełnomocnictwa, załatwić niektóre z formalności. Niemniej jednak klient i tak będzie musiał osobiście stawić się w banku, choć oczywiście może to zrobić w asyście doradcy. Warto mieć na uwadze, że zadania, jakie stoją przed doradcą kredytowym w jego codziennej pracy zawodowej, wymagają stałego aktualizowania posiadanej wiedzy. Świat finansów zmienia się bowiem w błyskawicznym tempie, natomiast doradca zawsze musi być na bieżąco ze wszystkimi zmianami.