Certyfikat językowy FCE, czyli First Certificate in English ocenia zdolności językowe na poziomie średniozaawansowanym B2. Pozwala swobodnie porozumieć się w pracy, czy w szkole. Oczywiście możemy także zdawać inne egzaminy, poziomy niżej lub wyżej. Jednak FCE jest popularny i zdaje go duża część osób. Co zatem warto o nim wiedzieć?

Zalety posiadania FCE – dlaczego warto?

Posiadanie egzaminu FCE świadczy o znajomości odpowiedniej gramatyki i zasobów słownictwa. Osoba potrafi wypowiadać się zarówno ustnie, jak i pisemnie na danym poziomie. Zdanie egzaminu FCE jest idealnym momentem, który mówi nam, że zakończyliśmy pewien etap swojej nauki i możemy zacząć kształcić się dalej. Warto pamiętać, że przygotowując się do tego egzaminu, potrzeba dużej systematyczności. Z pewnością dzięki temu zdobędziesz dużą wiedzę i zyskasz wiele umiejętności. FCE to popularny certyfikat, dlatego uznaje go większość pracodawców, czy uczelni wyższych w kraju, jak i za granicą. Niekiedy znajomość języka obcego musimy udokumentować, a więc ten rodzaj egzaminu daje możliwości rozwoju w każdym środowisku.

Jak przebiega egzamin i z czego się składa?

Egzamin FCE trwa łącznie około 3,5 godziny. Składa się on z czterech części (kiedyś było ich aż pięć), rezygnacja z jednej części daje nieco więcej swobody. Egzamin obejmuje takie umiejętności językowe jak:

  • reading and use English – nieco ponad godzina na wypełnienie 52 zadań,
  • writing – musimy napisać wypracowanie na jeden z trzech podanych tematów z limitem słów,
  • listening – w trakcie tej częściej zapoznajemy się z monologami i dopasowujemy je do poprawnych odpowiedzi,
  • speaking – składa się z czterech części w obecności dwóch egzaminatorów i dwóch kandydatów. Łączny czas to koło 15 minut. Część ustna to aż 20% całego egzaminu. Mówienie podzielone jest także na cztery sekcje, a zadanie omawia się wraz z drugim kandydatem, odgrywając z nim scenki, wyrażając swoją opinię oraz komentując daną wypowiedź.

Jak przygotować się do FCE?

Z pewnością do tego egzaminu musimy się odpowiednio wcześniej przygotować. Aby zdać go z powodzeniem, potrzebujemy wiedzy na poziomie B2, a więc średniozaawansowanym. Jak jednak skutecznie się przygotować? Warto rozwiązywać przykładowe arkusze z poprzednich lat, a także otaczać się angielskim. Dlatego możemy zarówno w wolnych chwilach czytać książki, oglądać filmy, czy seriale – wówczas oswajamy się z językiem. Innym rodzajem przygotowania jest zapisanie się na kurs. Wiele szkół językowych oferuje swoją pomoc podczas nauki do egzaminu FCE. Jesteśmy bardziej zmotywowani oraz przygotowani na systematyczne uczenie się, które jest niezbędne, jeśli zależy nam na uzyskaniu dobrego wyniku, zdając certyfikat językowy na poziomie B2.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here